Rząd wprowadza dodatkowe narzędzia kontroli, by eliminować wnioski o zasiłki składane przez osoby próbujące oszukać system. Trzy nowe zasiłki: Canada Recovery Benefit (CRB), Canada Recovery Caregiving Benefit (CRCB) i Canada Recovery Sickness Benefit (CRSB) mają ruszyć niebawem. Ustawa COVID-19 Response Measures Act, która je ustanawia i reguluje, uzyskała w piątek sankcję królewską.

Póki co od marca dostępny był zasiłek CERB (Canada Emergency Response Benefit), z którego skorzystało prawie dziewięć milionów osób. Zdaniem rządu około czterech milionów obywateli wciąż potrzebuje pomocy finansowej.

Wyżsi urzędnicy potwierdzają, że tym razem, by zacząć otrzymywać wypłaty, aplikanci będą musieli poczekać trochę dłużej niż poprzednio. Ma to związek z dodatkową weryfikacją podań. Wypłata ma się odbywać według standardów Canada Revenue Agency.

Osoby, których wnioski będą oznaczone i skierowane do dodatkowego sprawdzenia, mogą być poproszone o przedstawienie dokumentów potwierdzających ich sprawę. W takich sytuacjach rozpatrzenie wniosku może trwać do 4 tygodni. Urzędnicy radzą, by osoby aplikujące o zasiłki wysłały wcześniej rozliczenie podatku dochodowego za rok 2019. W ten sposób mogą uniknąć dodatkowego sprawdzenia.

Po zatwierdzeniu wniosku czas oczekiwania na wypłatę to 3-5 dni roboczych w przypadku przelewu direct deposit lub 10-12 dni roboczych w przypadku czeku wysłanego pocztą.

Rząd federalny przeznacza 37 miliardów dolarów na programy zasiłków przejściowych, po wygaśnięciu CERB. Miliony Kanadyjczyków, które dotąd pobierały CERB, będą się teraz kwalifikować do ubezpieczenia pracy. Ci, którzy się kwalifikują i pobierali CERB przez Service Canada, już zostali przetransferowani do programu EI. Pobierający do tej pory zasiłek CERB przez Canada Revenue Agency będą musieli składać wniosek od nowa. Jedni i drudzy będą musieli zgłaszać swój status pracowniczy i co dwa tygodnie odnawiać swoją aplikację, by utrzymać ciągłość wypłat. Dla tych, którzy mimo wszystko nie będą mogli skorzystać z EI, rząd przygotował trzy nowe tymczasowe zasiłki.

Canada Recovery Benefit (CRB) to 500 dol. tygodniowo przez okres do 26 tygodni dla osób, które z powodu COVID-19 przestały pracować lub ich dochody spadły o co najmniej 50 proc. Aplikanci nie mogą się jednocześnie kwalifikować do EI. Mogą podejmować pracę, jeżeli jednak ich dochód roczny netto (z zasiłkiem włącznie) przekroczy 38 000 dol., to przy kolejnym rozliczeniu podatku będą musieli oddać 50 centów od każdego dolara powyżej kwoty progowej 38 000 dol. Wnioski o wypłatę CRB będzie można składać od 12 października przez portal CRA lub telefonicznie.

Wnioski o dwa pozostałe zasiłki – Canada Recovery Caregiving Benefit (CRCB) i Canada Recovery Sickness Benefit (CRSB) – są przyjmowane od 5 października. W ramach CRSB wypłacane będzie 500 dol. tygodniowo przez maksymalnie dwa tygodnie. Przysługuje pracownikom, którzy z powodu COVID-19 musza się poddać kwarantannie lub mają choroby towarzyszące zwiększające ryzyko niebezpiecznego przebiegu choroby. Rząd spodziewa się, że to będzie najbardziej popularny zasiłek i wnioski złoży nawet 4,9 miliona osób.

CRCB ma przysługiwać osobom, które nie mogą wrócić do pracy, ponieważ muszą opiekować się członkiem rodziny lub dzieckiem w wieku do 12 lat, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte lub gdy osoby pozostające pod opieką aplikanta mają kwarantannę lub chorują. Kwota zasiłku to znów 500 dol. tygodniowo przez okres do 26 tygodni.

Nowe zasiłki podlegają opodatkowaniu. Aplikacje będzie można składać do 25 września 2021 roku.