Premier Ontario Doug Ford zachwala „dobre” wyniki testowania w Ontario, prowincja obecnie przekroczyła cztery miliony wykonanych testów.

„Wyeliminowaliśmy długie kolejki” – powiedział Ford na konferencji prasowej we wtorek, mówiąc, że prowincja usunęła zaległości w testowaniu o 40 procent.

Ford odpowiedział również na pytania dotyczące zamieszania wokół zasad spotkań towarzyskich przed długim weekendem Święta Dziękczynienia.

„Będę bardzo szczery, słyszę coś zupełnie przeciwnego” – powiedział, zapytany o to, co niektórzy uważają za sprzeczny przekaz. „Spłaszczamy krzywą i wprowadzamy protokoły”.

Premier powiedział także dziennikarzom, że jego rodzina ograniczy spotkanie w Święto Dziękczynienia do 10 osób, radząc ludziom, aby „powstrzymali się od przytulania i całowania”.

Poproszony o wyjaśnienie swoich uwag, Ford podkreślił, że spotkania powinny być ograniczone do członków gospodarstwa domowego.

Dr Yaffe podkreśliła to przesłanie, mówiąc, że spotkania powinny być ograniczone do jednego gospodarstwa domowego w miarę możliwości, z wyjątkami tylko dla jednoosobowych gospodarstw domowych, które przyłączają się do większego.

Dopytywany kto dokładnie będzie uczestniczył u niego w obiedzie  z okazji Święta Dziękczynienia, Ford nie mógł potwierdzić, czy tylko członkowie rodziny, którzy z nim mieszkają.

Minister zdrowia Christine Elliott powiedziała, że ​​około 61 procent nowych przypadków we wtorkowej  aktualizacji dotyczy osób poniżej 40 roku życia. Ontario wysyła do Stanów Zjednoczonych niektóre testy COVID-19 w celu nadrobienia zaległości w testowaniu.

Prace nad zwiększeniem wydajności laboratoriów obejmują korzystanie z usług zewnętrznych dostawców, w tym firmy Quest Diagnostics, która znajduje się w USA.

Liczba osób w szpitalach w Ontario z potwierdzonymi przypadkami COVID-19 wzrosła do 192, czterdziestu jeden pacjentów jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii, a 26 korzysta z respiratorów.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w prowincji wzrosła o siedem i wynosi 2987.

Ontario odnotowało teraz łącznie 55362 potwierdzonych przypadków COVID-19 od wybuchu epidemii pod koniec stycznia. Spośród nich około 84,7 procent zostało uznanych za wyleczone. Kolejnych 546 oznaczono jako wyleczone we wtorkowym raporcie.

Obecnie mamy w całej prowincji około 5469 potwierdzonych, aktywnych przypadków choroby , co stanowi niewielki spadek w stosunku do poniedziałku.