Na dzień 13tego października spodziewany jest duży protest rolników w Warszawie w którym ma wziąć udział od 30tu do 50ciu tysięcy rolników.

Ogólnopolska Organizacja Rolników Agrounia, której przewodniczącym jest Michał Kołodziejczyk, organizuje tego dnia w Warszawie protest rolników związany z głosowaniem tak zwanej ustawy “Piątka dla Zwierząt”. Protest ma się zacząć o godzinie 10 rano na Placu Artura Zawiszy w Warszawie 13 października. Protesty rolników popiera również Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej (POLPIG), oraz inne organizacje rolników w Polsce. Jak przekonuje w swoim wywiadzie Michał Kołodziejczyk udzielonym różnym mediom spodziewana jest obecność 30tu do 50ciu tysięcy rolników. Jak poinformował w dniu 8 października Marek Miśko rzecznik protestujących organizacji rolniczych, rolnicy domagają się następujących rzeczy:

1, natychmiastowe zaprzestanie prac na tak zwaną ustawą “Piątka dla Zwierząt” i wstrzymanie tych prac do czasu ustania epidemii koronawirusa COVID-19;

Związek organizacji rolników nie zgadza się na procedowanie żadnej ustawy o rolnictwie która miałaby wpływ na jego kształt, ograniczenie ryków i ograniczenie wpływów finansowych do polskiego budżetu i do polskich gospodarstw z tego tytułu do czasu ustania pandemii. Związku organizacji rolniczych nie interesują żadne rozmowy na tym etapie ponieważ każde wypowiedziane słowo na tym etapie ma ogromny wpływ na to co się dzieje na ryku produktów rolnych, na cenę skupu mięsa czy też zbóż .

2, Związek organizacji rolników domaga się natychmiastowego odwołania ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Grzegorza Pudy.

3, Przeprosiny Jarosława Kaczyńskiego za wywołanie wobec polskich rolników spirali nienawiści, za pogardę i kubły pomyj jakie spadły na polskich rolników w ostatnich miesiącach. Oraz przeproszenie mieszkańców miast przez Jarosława Kaczyńskiego za to że rolnicy musieli protestować i blokować im życie. Związek organizacji rolniczych chce by Jarosław Kaczyński przeprosił mieszkańców Warszawy za to że 13 października kilkadziesiąt tysięcy rolników przyjedzie tego dnia protestować do stolicy manifestować i potestować blokując miasto. Jarosław Kaczyński jest odpowiedzialny za to że wprowadzając ustawę doprowadził do tego że w chili pandemii rolnicy musza wyjeżdżać i protestować, tym samym może on mieć krew na rękach. Co za różnica czy rolnik umrze w wyniku pandemii czy też że w ciszy powiesi się w stodole, czy zginie z głodu z powodu tego że ceny skupu w wyniku wprowadzonej ustawy będą kompletnie nieopłacalne.

Na 13 października spodziewane jest w Senacie głosowanie poprawek do ustawy “Piątka dla Zwierząt”.

 

jn