Policja z Toronto twierdzi, że najnowocześniejsza technologia analizy DNA, która nie jest jeszcze używana w Kanadzie, pozwoliła ustalić sprawcę gwałtu i morderstwa 9-letniej dziewczynki z Toronto dokonanego 36 lat temu.

3 października 1984 roku Christine Jessop zaginęła ze swojego domu w Queensville w Ontario, w regionie York.

Ciało Jessop zostało znalezione z wieloma ranami kłutymi w Sylwestra 1984 w Sunderland, Ontario.

Przed śmiercią dziewczynka została wykorzystana seksualnie.

Guy Paul Morin, sąsiad rodziny Jessop, był dwukrotnie osądzony, skazany i ostatecznie uniewinniony za morderstwo  siedząc dwa lata w więzieniu w latach 1986-1995.

Próbka nasienia pobrana z bielizny Jessopa, którą badacze mogli przetestować dopiero po latach dzięki postępowi w technologii kryminalistycznej, nie pasowała do DNA Morina.

W oświadczeniu wydanym w czwartek po południu Morin wyraził ulgę, że policja w końcu rozwiązała sprawę i powiedział, że ma nadzieję, że przyniesie to ukojenie rodzinie Jessop.

„Kiedy DNA uniewinniło mnie w styczniu 1995 roku, byłem pewien, że pewnego dnia DNA ujawni prawdziwego zabójcę, a teraz tak się stało ”- stwierdził Morin.

Uwolnienie Morina wywołało  debatę w sprawie technik policyjnych użytych podczas pierwotnego śledztwa w sprawie zabójstwa, a przypadek ten pozostaje jednym z najbardziej znanych przykładów  skazania w Kanadzie niewinnego człowieka.

Rząd Ontario ostatecznie wypłacił Morinowi milion dolarów odszkodowania za niesłuszne skazanie i uwięzienie.

Ta sama próbka nasienia użyta do wykluczenia Morina jako podejrzanego została ostatecznie ponownie przeanalizowana w zeszłym roku, przy użyciu metody analizy DNA stosowanej przez amerykańskich funkcjonariuszy organów ścigania, ale niedostępnej jeszcze dla laboratoriów w Kanadzie.

Chociaż nie dało to natychmiastowego dopasowania do nikogo związanego ze sprawą, użycie tzw genealogii DNA stworzyło powiązania z dwiema „rodzinami” genotypów a w obu z nich zidentyfikowano mężczyznę, który pojawił się w pierwotnym śledztwie w 1984 roku jako osoba znana rodzinie Jessop.

Tym człowiekiem okazał się Calvin Hoover, który w chwili śmierci Jessop miał 28 lat.

Hoover zmarł  w 2015 roku.

Policja ostatecznie potwierdziła sprawcę 9 października.

Śledczy poinformowali następnie matkę Christine Jessop, Janet, a także Morina.

 

Hoover nigdy nie był uważany za podejrzanego podczas pierwotnego śledztwa.

 

Udana identyfikacja Hoovera to zdaniem ekspertów coś więcej niż tylko test DNA.

Próbka wygenerowała dziesiątki nazwisk z dwóch rodzin, a badacze musieli spędzić wiele czasu, pracując nad każdym nazwiskiem.