Policja regionalna z Peel ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzać pieniądze od małych przedsiębiorców. Przestępcy używają fałszywych kont w mediach społecznościowych, które do złudzenia przypominają konta osób zasiadających we władzach miast.

Funkcjonariusze podają, że otrzymali zgłoszenia od właścicieli firm, którzy dostali w mediach społecznościowych wiadomości od przedstawicieli władz miasta o przyznaniu specjalnych grantów-zapomóg dla małych przedsiębiorstw. Zapomogi są rzekomo przyznawane w związku z pandemią COVID-19.

Oszuści podszywając się pod władze miasta domagają się od swoich ofiar kart podarunkowych. W wiadomościach przesyłanych przez oszustów znajdowały się linki do stron wyłudzających dane osobowe oraz żądania przekazania pieniędzy przed otrzymaniem rzekomego grantu.

Policja radzi przedsiębiorcom: dokładne sprawdzenie osoby/organizacji wysyłającej wiadomości, nie bać się powiedzieć NIE, szczególną czujność i ostrożność, gdy pojawia się żądanie pieniędzy, nieotwieranie przesyłanych linków (można spróbować otworzyć stronę z innego źródła, bezpośrednio a nie poprzez link), niewysyłanie pieniędzy nieznanym osobom za usługi lub produkty, zwłaszcza w formie e-transferu lub kart podarunkowych oraz przez Bitcoin ABM.

Dochodzenie trwa. Policja z Peel prosi o przekazywanie pomocnych informacji pod numer (905) 453-2121 wewn. 2233 lub poprzez kontakt z Crime Stoppers: 1-800-222-8477.