Nowym szefem Yad Vashem, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, może zostać Effie Eitam, były generał, który jest agresywnie nastawiony do Palestyńczyków – poinformował w czwartek Middle East Monitor.

Jak poinformował w czwartek portal Middle East Monitor, nowym szefem Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem może zostać były generał z historią agresywnych komentarzy wobec ludności palestyńskiej Effie Eitam.

Decyzja, która nie została jeszcze zatwierdzona przez Kneset, jest kontrowersyjna i wzbudziła obawy o reputację instytutu.
Minister szkolnictwa wyższego Ze’ev Elkin, członek partii Likud premiera Benjamina Netanjahu, wybrał do roli szefa Yad Vashem Effiego Eitama. O 68-latku mówi się, że jest religijnym fanatykiem z historią ostrej retoryki wobec Palestyńczyków i izraelskiej mniejszości palestyńsko-arabskiej. Jest także zagorzałym zwolennikiem osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu, z których wszystkie są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Eitam opisał Palestyńczyków jako „stworzenia, które wyszły z głębin ciemności”. Podczas pierwszej palestyńskiej intifady w 1988 roku, kiedy był oficerem izraelskiej brygady Givati ​​w Gazie, oddziały pod jego dowództwem pobiły dwóch Palestyńczyków. The Jerusalem Post poinformował o tym incydencie i powiedział, że Eitam nakazał przez radio używania pałek wobec dwóch protestujących. Jeden z nich, Ayyad Aqel, 21 lat, zmarł.

Po wejściu do polityki w 2000 roku Eitam miał wzywać do wydalenia większości Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu i usunięcia arabskich obywateli Izraela z systemu politycznego, nazywając ich „piątą kolumną” i „grupą zdrajców”. Arabowie stanowią 20 procent populacji Izraela.

Wyrażając zaniepokojenie nominacją, były izraelski dyplomata i prawodawca Colette Avital, powiedział, że Yad Vashem powinien być kierowany przez kogoś, kto ma doświadczenie w badaniach i edukacji Holokaustu. „Yad Vashem jest naprawdę ucieleśnieniem instytucji, która przemawia w imieniu mniejszości. Bardzo trudno jest zaakceptować stwierdzenia, takie jak te, które złożył Eitam”.

za Kresy.pl/Middle East Monitor