Statistics Canada podało, że w sierpniu kanadyjski PKB wzrósł o 1,2 proc. Sierpień był czwartym z rzędu miesiącem wzrostu po gwałtownych spadkach w marcu i kwietniu. W lipcu kanadyjski PKB wzrósł o 3,1 proc.

Mimo ostatnich wzrostów, PKB wciąż jest o około 5 proc. niższy niż w lutym, przed pandemią.

Ze wstępnych informacji podanych przez agencję statystyczną wynika, że PKB we wrześniu wzrósł o 0,7 proc. Ostatnie wzrosty zaobserwowano w produkcji i sektorach publicznych, a także w wydobyciu oraz w sektorze ropy i gazu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Statistics Canada przewiduje, że realny wzrost PKB w całym trzecim kwartale może sięgnąć 10 proc. W drugim kwartale, od kwietnia do czerwca, odnotowano spadek o 11,5 proc. W czwartym kwartale na skutek drugiej fali koronawirusa znów nastąpi spowolnienie gospodarki, mówi główny ekonomista BMO, Doug Porter. Dodaje jednak, że dzięki masowym zasiłkom, łagodniejszym restrykcjom niż na początku roku, a także przystosowaniu się przedsiębiorców i konsumentów do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, zahamowanie gospodarki będzie względnie łagodne. Powinniśmy się nawet spodziewać wzrostu PKB – niewielkiego, ale jednak wzrostu, twierdzi Porter.