Ambasador Chin w Kanadzie Cong Peiwu powiedział w wywiadzie dla magazynu Ottawa Life, że Kanadyjczycy powinni uważać na to, co mówią o Chinach.

„Ludzie powinni uważać na swoje komentarze. Chiny są pokojowe ”- stwierdził Cong.

„Podstawowa zasada tych stosunków została podważona przez Kanadę. Wzajemny szacunek oznacza, że ​​my szanujemy tutaj system i wybory Kanadyjczyków, a tymczasem Kanadyjczycy nie szanują systemu chińskiego. To nie działa dobrze ”.

Od czasu aresztowania dyrektora finansowego Huawei Meng Wanzhou w 2019 roku stosunek Chin do Kanady staje się coraz bardziej wojowniczy i agresywny.

Obecnie dwóch obywateli Kanady, Michael Spavor i Michael Kovrig, jest przetrzymywanych w chińskich  więzieniach rzekomo za szpiegostwo  a w domniemaniu w odwecie za postępowanie ekstradycyjne wobec dyrektora finansowego koncernu Huawei pani Meng. Cong zauważył, że we wrześniu ponad 100 dyplomatów napisało do premiera Justina Trudeau, wzywając go do uwolnienia Meng Wanzhou.

Cong Peiwu powiedział w wywiadzie, że Kanadyjczycy Michael Kovrig i Michael Spavor  są w dobrym zdrowiu i zasugerował, że dwustronne stosunki Chiny-Kanada mogłyby zostać zresetowane, gdyby „zastosowana została najważniejsza zasada wzajemnego szacunku dla różnic”.

Cong zauważył, że w 2020 obchodzono 50 rocznicę nawiązania formalnych stosunków dyplomatycznych między Kanadą a Chinami i  „starsze pokolenia podjęły odważną decyzję, która doprowadziła do  stabilnych relacji, ap ięćdziesiąt lat później do ogromnego postępu w stosunkach z wymiernymi korzyściami zarówno dla Kanady, jak i Chin ”.

Ambasador Cong nawiązał do porozumienia z 1970 r., Zawartego przez ówczesnego premiera Kanady Pierre’a Trudeau i chińskiego przywódcę Mao Zedonga. Cong powiedział, że silne relacje międzyludzkie między obywatelami Chin i Kanady oraz wzajemne korzyści w handlu i innej działalności gospodarczej to tylko niektóre przykłady sukcesu. Zwrócił uwagę, że obecnie w Kanadzie studiuje ponad 200 000 chińskich studentów.

Cong stwierdził, że  Chiny są pokojowe i wierzą w multilateralizm i rozwój. Dodał, że ponad 138 krajów z całego świata zgłosiło akces do inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI)i nie traktują Chin jako przeciwnika. Kiedy BRI rozpoczęło się w 2013 roku, chiński prezydent Xi zaprosił również Kanadę, mówiąc: „Chiny będą aktywnie promować współpracę międzynarodową poprzez Inicjatywę Pasa i Szlaku. Czyniąc to, mamy nadzieję  zbudować nową platformę współpracy międzynarodowej, aby stworzyć nowe czynniki napędzające wspólny rozwój ”. Do 2017 r. uczestniczyło w projekcie ponad 70 krajów, a od tego czasu liczba ta prawie się podwoiła.

Na pytanie, co jego zdaniem można lub należy zrobić, aby zresetować stosunki między Kanadą a Chinami, ambasador Cong odpowiedział, że „proces wzajemnego szacunku został przerwany przez Kanadę” i  dodał, że można to naprawić poprzez uwolnienie Meng, która obecnie czeka na decyzję sądu o ewentualnej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Cong  zauważył, że  ponad 400 milionów Chińczyków w ciągu 20 lat stało się klasą średnią, a cel wykorzenienia ubóstwa w Chinach do 2020 roku został w dużej mierze osiągnięty.

Obecny plan 5-letni skupia się na popycie krajowym: „Jesteśmy dużym rynkiem 1,4 miliarda ludzi i w samych  Chinach jest obecnie więcej możliwości dla biznesu niż kiedykolwiek wcześniej.

Zapytany, czy nowa strategia rozwoju gospodarczego prezydenta Xi, oparta na „podwójnym obiegu”, która sugeruje, że Chiny skupią większość swojej uwagi  w nadchodzących latach na  gospodarce krajowej kosztem eksportu, Cong powiedział, że Chiny koncentrują się na obu. „Chińska strategia rozwoju„ podwójnego obiegu ”oznacza bardziej otwarty wzrost krajowy i międzynarodowy. W Chinach znajduje się największa na świecie grupa o średnich dochodach, składająca się z ponad 400 milionów ludzi – jest to duży rynek z wieloma możliwościami udziału zarówno firm chińskich, jak i zagranicznych; chiński rynek  jest jednym z największych na świecie i zgodnie z nową strategią oczekuje się, że Chiny będą nadal zwiększać import zagranicznych towarów i usług”.

Na pytanie, czy kanadyjskie firmy są obecnie mile widziane w Chinach, biorąc pod uwagę napięcia w stosunkach dyplomatycznych, Cong odparł, że „wiele kanadyjskich firm jest już w Chinach, czy to Canada Goose, Tim Hortons, BMO, RBC czy Bombardier. Wiele z tych firm działa w Chinach od dawna – niektóre od ponad wieku.

Ambasador Cong powtórzył, że chiński rynek wewnętrzny i liczne możliwości, jakie oferuje, są otwarte dla kanadyjskich biznesów, pomimo obecnego impasu politycznego.