Departament imigracji wznawia testy na obywatelstwo, które zostały wstrzymane ponad osiem miesięcy temu z powodu  pandemii, z gwarancjami zapewniającymi właściwą identyfikację osób przystępujących do egzaminu  online.

Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) uruchamia nową wirtualną platformę do testów obywatelskich, która będzie początkowo oferowana  małej grupie – około 5000 osób, które miały zaplanowane daty jeszcze przed pandemią, a następnie zostały odwołane, a także w przypadkach uznanych za priorytetowe.

IRCC poinformowała, że platforma będzie testowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy i kolejne osoby zostaną zaproszone do skorzystania z niej – prawdopodobnie na początku nowego roku.

Imigranci twierdzą, że ich życie znajduje się w zawieszeniu, ponieważ pandemia zablokowała im drogę do obywatelstwa

Przed rozpoczęciem testu uczestnicy zostaną poproszeni o potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą danych osobowych, a przed rozpoczęciem testu będą musieli zrobić zdjęcie sobie oraz dokumentowi tożsamości za pomocą kamery internetowej.

System będzie robił zdjęcia uczestnikom podczas testu – proces, ten został wykorzystany do zapewnienia integralności innych testów, które zostały przeniesione do sieci z powodu pandemii, takich jak egzaminy adwokackie czy testy wstępne do szkoły prawniczej.

Osoby zaproszone do przystąpienia do testu online zostaną powiadomione e-mailem.

Zainteresowane osoby mogą również poczekać na przystąpienie do testu osobiście, ale nie ustalono jeszcze daty wznowienia tego procesu.