W pierwszej kolejności szczepienia otrzymają pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów. Po nich szczepionki otrzymają nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki – przewiduje Narodowy Program Szczepień.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 przewiduje, że najpierw realizowane będą: “Etap 0” i “Etap 1” szczepień.

Podczas “Etapu 0” szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W kolejnym etapie zostaną zaszczepieni nauczyciele

Natomiast w ramach “Etapu 1” szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele (w pierwszej wersji projektu NPS pedagodzy mieli otrzymać szczepienia później).

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że rząd chce stosunkowo szybko zaszczepić nauczycieli, jednak nie uzależnia powrót uczniów do szkół od tego procesu. “To będzie zależne od tego, jaki będzie przebieg pandemii w najbliższych 4-5 tygodniach” – zaznaczył premier.

W kolejnym “Etapie 2” szczepienie otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W “Etapie III” szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą dobrowolne i darmowe. Koszt zakupu szczepionek w wysokości ok. 2,4 mld zł poniesie budżet państwa.

Autorka: Olga Zakolska