Niespodziewana wizyta tureckiego ministra obrony w Libii

Turcja ostrzegła gen. Haftara przed atakiem na jej siły w Libii.
Minister obrony  Turcji Hulusi Akar odwiedził w sobotę Libię, ostrzegając, że Turcja zemści się za każdy atak.

Minister obrony Turcji powiedział, że jakikolwiek atak ze strony sił dowódcy wojskowego Khalify Haftara, na jej personel w tym kraju  spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią.

„Zbrodniarz wojenny, morderca Haftar i jego zwolennicy muszą wiedzieć, że będą postrzegani jako  cel w przypadku jakiegokolwiek ataku na siły tureckie”, powiedział w sobotę Hulusi Akar w przemówieniu do tureckich jednostek w Trypolisie

Jego komentarz pojawił się kilka dni po tym, jak Haftar zapowiedział, że jego samozwańcza Libijska Armia Narodowa (LNA) „przygotuje się do wypędzenia okupanta”, odnosząc się do tureckich żołnierzy działających na rzecz uznanego przez ONZ rządu Libii, Government of National Accord (GNA).

„Jeśli zrobią taki krok, nie będą w stanie znaleźć żadnego miejsca, do którego mogliby uciec,” powiedział Akar, odnosząc się do sił Haftara.

Wsparcie Turcji dla GNA na początku tego roku pomogło odeprzeć 14-miesięczną ofensywę Haftara na stolicę, którego siły wspierane są przez Rosję, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przewagę obie strony upatrują w użyciu nowoczesnych dronów Haftar chińskich, GNA tureckich.

W październiku obie strony zawarły porozumienie o zawieszeniu broni, przygotowując grunt pod wybory pod koniec przyszłego roku.

W sobotę Akar złożył nieplanowaną wizytę w Trypolisie, gdzie omówił współpracę wojskową między Ankarą a GNA.

W swoim czwartkowym przemówieniu Haftar powiedział tymczasem, że „nie będzie pokoju w obecności kolonizatora na naszej ziemi”.

za al-jazeera