Z Mińska.

W połowie grudnia przybył z Rzymu nuncjusz apostolski i załatwił u Cygańskiego Barona powrót do Mińska arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, który już Pasterki u nas odprawiał.  Co ciekawe choć większość wiernych miała na nosach maski to katedra i „mój” kościół był pełny.

W Boże Narodzenie arcybiskup nie miał jak było dotąd wypowiedzi w TV, a zamiast Niego głosił coś tam arcybiskup prawosławny. Abp Kondrusiewicz odprawił też msze po polsku w mym parafialnym kościele tz. ”czerwonym” na placu Niepodległości gdzie miał wypowiedź do wiernych i bili mu brawa z minutę gdy zaczął przemawiać podobnie zresztą jak było na Pasterce w katedrze.

Przy okazji warto zadać niedyskretne pytanie ile wytargował za wpuszczenie Jego do Mińska Aleksander Mniejszy?

W Nowy Rok, który jest bardziej obchodzony na Białorusi niż katolickie i prawosławne Boże Narodzenie razem wzięte. Miała wystąpienie pani Ciechanowska w TV Bielsat  po białorusku i dziękowała różnym ludziom za ich wkład w walkę o demokracje.

Łukaszenko wystąpił po rosyjsku. Lał „wodę”, mówił, że trzeba byśmy się połączyli,  że mamy być dumni z osiągnięć ostatniego pięciolecia itd.

W różnych dzielnicach Mińska były demonstracje powiewano flagami opozycji i były radosne wystąpienia. Na mym osiedlu by rodzaj pikniku, ludzie przynieśli różne alkohole, owoce i słodycze i raczyliśmy się wspólnie od Nowego Roku, ale o 3,00 gdy już było mniej osób zjawili się ”słowiki” i ludzie rozpierzchli się. Podobnie było w innych dzielnicach.

Na wspomnianym spotkaniu natknąłem się na sąsiada, który studiował w Polsce i miał podobne jak wielu Białorusinów poglądy, że tylko on ma racje, w tym na temat Unii Europejskiej a nie zna jej wad i nie zdawał sobie sprawy, że Anglia bez ważnych powodów by z niej nie występowała.

 

„Sprawiedliwość na Białorusi”

W tej chwili wiadomo. że od 9 sierpnia sześć osób została zabitych, konkretniej zapałowanych i jest 169 więźniów politycznych. W sumie 18 dziennikarzy TUT.BY zostało zatrzymanych 38 razy od lata, a sześciu na 24 godziny.

Kilka tysięcy osób zostało ukaranych mandatami zwykle około 200 dolarów, co w przypadku emerytów jest to równowartość miesięcznej emerytury.

 

Kiedy do Pana Boga?

Dziwne, że przy takiej epidemii ani Papież and biskupi całego świata nie wzywają swych wiernych do modlitw o koniec epidemii.

 

Mistrzostwa w Mińsku.

Na przełomie maja i czerwca mają się odbyć mistrzostwa świata w hokeju na lodzie równocześnie w Rydze i Mińsku.

Opozycja zabiega, by nie odbyły się w Mińsku i najbliższe tygodnie dadzą odpowiedź na ich wysiłki.

 

Poprawność polityczna.

W toku protestów „Black Lives Matter” w Anglii do prasy zgłosiła się oburzona klientka sieci odzieżowej Marks &Spencer. Czarnoskóra Kusi Kimani twierdziła, że kolory biustonoszy oferowanych przez tą firmę  są „rasistowskie”. Jaśniejsze kolory mają wedle jej przyjemne nazwy jak „cynamon”, „wanilia” czy „karmel”, a ciemniejsze, tak nieprzyjemne jak „tytoń”, bo słowo tytoń brzmi mniej ładnie niż „wanilia”, kojarzy się z niewolniczą pracą czarnych na polach tytoniu i bawełny, gdyby ktoś pytał.

O rasizm oskarżyli w grudniu nauczycieli publicznych szkół w Seattle trenerzy miejskiego departamentu równości rasowej prowadzący (obowiązkowe) szkolenie ze zwalczania rasizmu. Nauczyciele najpierw zostali poinstruowani, że biali posiadają „gadzie mózgi”, dlatego „ich pierwotnym instynktem jest unikanie takich tematów jak biały przywilej lub rasizm”. Dlatego muszą zostać antyrasistowskimi wychowawcami, by zadośćuczynić za to, że nie pochodzą z żadnej z mniejszości.

Shaun King czarny pisarz, działacz „Black Lives Matter” odkrył w lipcu, że Chrystus jest biały. Zażądał więc, by wszystkie ikony, obrazy, witraże oraz rzeźby przedstawiające Chrystusa czy Świętą Rodzinę zostały zniszczone. „Wszystkie malowidła ścienne i witraże przedstawiające białego Pana Jezusa, jego europejską Matkę i ich białych przyjaciół również powinny zniknąć ”- napisał King na Twitterze. Co gorsza jemu za rasizm nie zamknięto skrzynki.

 

Kogo szczepić?

Wedle profesora epidemiologii z Uniwersytetu w Stanford w USA szansa, że ktoś zarażony convirusem powyżej lat 75% umrze jest tylko 5%. Zaś tylko jeden na 10 000, że umierze ktoś młodszy.

Czyli należy szybko zaszczepić coś 15-20% ludności i przerwać potem wszelkie ograniczenia.

 

Flaga Niepodległej Białorusi

Mało kto wie, w tym ja tylko od tygodnia, że biało-czerwono-biała flaga została zaprojektowana w 1917 roku przez polskiego szlachcica i katolika – Klaudiusza Duż-Duszewskiego, syna Stefana i Ewy.

 

Przyjemność

W internecie natrafiłem na kilka filmików pisanych przez ludzi zza Buga, gdzie w superlatywach nadają na temat obecnej Polski. Czyli w Ojczyźnie może nie jest tak źle, jak ja widzę, a wiele lepiej niż na Białorusi, Ukrainie czy Rosji.

 

Dziwne

Okazuje się, że dobywane na Białorusi sole potasowe, które są znakomitym nawozem eksportowane są głównie do… Norwegi, która nie tylko wedle mnie nie jest potentatem rolniczym.

 

Lek skuteczny

W Polsce odkryto kilka miesięcy temu i na kilkuset ludziach sprawdzono, że od dawna znany lek – amantadyna – jest tani i skuteczny na coronavirusa. Przeciw jego stosowaniu jest moc “profesorów”, którzy biorą moc forsy od koncernów farmaceutycznych.

Polecam w internecie – KTO NIE CHCE SUKCESU AMANTADYNY? oraz – Kiedy będą badania na temat amantadyny

 

Konstytucja

Wiadomo, najstarsza to konstytucja USA i miała na celu ustanowienie granic tego co mają prawo robić władze kraju.

 

Kiedy świętować?

Kalendarz Juliański, którym na początku posługiwał się cały świat chrześcijański został wprowadzony za Juliusza Cezara, a nazwy miesięcy pochodziły od imion jego krewnych i obowiązywał do 1582. Potem został wprowadzony  nowy przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissi, który dziś używa większość świata i zwany jest kalendarzem Gregoriańskim.

Niestety kiedy go wprowadzono były już dwa kościoły, Zachodni czyli Katolicki i Wschodni czyli Prawosławny, który reformę kalendarza odrzucił i dlatego Boże Narodzenie obchodzą 7 stycznia wedle Kalendarza Gregoriańskiego

Obecnie spora część Kościoła Prawosławnego, dokładnie 16 autokefali, obchodzi już Boże Narodzenie 25 grudnia, ale Cerkiew Prawosławna zwłaszcza na Ukrainie, Białorusi i w Rosji obchodzi je twardo 7 stycznia.

Choć nie jest to jakiś wielki problem to mym nieskromnym zdaniem, byłoby dobrze, by wszystkie wyznania chrześcijańskie obchodziły Boże Narodzenie 25 grudnia.

By zadowolić prawosławnych może by Kościół katolicki i wszystkie kościoły protestanckie zaczęły obchodzić Wielkanoc, jak obchodzą ją prawosławni, czyli po pierwszej wiosennej pełni księżyca, a zwykle jest to tydzień po tym, jak obchodzą ją katolicy.

Równocześnie powinno się wprowadzić, by wolne od pracy były dwa dni Bożego Narodzenia i dwa dni Wielkanocy.

 

Kto gorszy?

W Internecie była teza, że Hitler był mordercą wszechczasów.

Protestuję! Stalin był wiele gorszy przecież za „pokoju” w Sowietach wymordowano do 8 mln ludzi nie mówiąc o 80 mln jakie wymordowali światowi komuniści biorący z niego przykład a Hitler do 1939 r. wymordował coś 3 000 swych przeciwników, którzy chcieli go obalić.

 

Smutne.

Pogrobowcy Dmowskiego, w tym nawet moi przyjaciele, jak Janusz Korwin-Mikke nie mają nic lepszego do roboty jak zwalczać kult Marszałka Piłsudskiego.

Daleki jestem od zapominania błędów Marszałka, ale we wszystkim powinien by umiar.

Z okazji zamordowania pierwszego prezydenta Niepodległej Polski Gabriela Narutowicza przez zwolennika Dmowskiego Janusz wypowiadał się o Nim z lekceważeniem. Tymczasem Narutowicz był uczonym na światową skalę, po Sienkiewiczu łożył najwięcej pieniędzy na Komitet Pomocy Ofiarom Wojny, który ten stworzył w Genewie w 1915 r. i był doskonałym ministrem robót publicznych po 1918 r.

Jeżeli mamy coś odgrzebywać to skandaliczne zachowanie się Anglików i Francuzów, którzy po wypowiedzeniu wojny Hitlerowi powinni już 5 września bombardować miasta i fabryki agresora, a 2 dni potem wysadzić desanty spadochroniarzy na lotniskach zachodnich Niemiec.

 

Wstydze się

Musze przyznać, że dopiero od kilku tygodni korzystam z systemu Skype, dzięki, któremu mogę bezpłatnie rozmawiać z bliskimi z oddali i na dodatek widzieć ich twarze.

Zainstalowanie tego systemu trwa 3 minuty i też jest bezpłatne.

Aleksander Pruszyński