Ministerstwo Transport Canada podało w tym tygodniu więcej szczegółów na temat tego, gdzie podróżni mogą uzyskać test COVID-19 za granicą – i co się stanie, jeśli zostaną przyłapani na fałszywym zaświadczeniu.

Nowa polityka rządu, która weszła w życie 7 stycznia, wymaga, aby wszyscy pasażerowie w wieku 5 lat i starsi przedstawili przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Kanady dokumentację negatywnej laboratoryjnej reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) lub testu amplifikacji izotermicznej z udziałem pętli (LAMP), któremu się poddali  w ciągu trzech dni przed wylotem .

Niektórzy podróżnicy mieli trudności z uzyskaniem testów, ponieważ rząd początkowo nie przedstawił listy miejsc, w których można je uzyskać.

Pięć dni po wprowadzeniu nowej zasady rząd federalny uruchomił witrynę internetową dla pasażerów podróżujących do Kanady, https://travel.gc.ca/travel-covid/travel-restrictions/flying która zawiera listę akredytowanych witryn testowych w niektórych krajach.

WestJet donosi, że w ciągu pierwszych czterech dni po ogłoszeniu przez rząd federalny nowych zasad  odmówił przyjęcia na pokład 363 podróżnych, ponieważ niektórzy mieli  nielegalne testy, a niektórzy w ogóle ich nie mieli, zaś inni nie “zmieścili się” w wymaganym trzydniowym okienku.

Transport Canada ostrzega podróżnych, którzy przedkładają fałszywe testy, oraz do linii lotniczych, które świadomie je akceptują.

„Jeżeli przewoźnik lotniczy podejrzewa, że ​​podróżny podał nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje związane z wynikami  testów, ma obowiązek powiadomić Transport Canada” – powiedział rzecznik ministerstwa.

„Przewoźnicy lotniczy, którzy nie spełnią wymagań   wynikających z ustawy  mogą podlegać karze grzywny w wysokości do 5000 dol”.

Wymóg testowania jest dodatkiem do istniejącego obowiązkowego 14-dniowego okresu kwarantanny dla powracających.