NDP domaga się likwidacji ośrodków opieki długoterminowej działających dla zysku do 2030 roku. Lider Nowych Demokratów, Jagmeet Singh, obiecuje, że jego partia, jeśli wygra wybory, przekona władze prowincji i terytoriów do ustanowienia ogólnokrajowych standardów opieki i na wdrażanie tych standardów przeznaczy 5 miliardów dolarów.

Widać, że NDP przygotowuje się do kampanii wyborczej. W programie partii znalazłaby się obietnica powołania zespołu zadaniowego, który miałby przygotować plan reorganizacji opieki długoterminowej, tak by wszystkie ośrodki działające dla zysku przeszły w czasie krótszym niż 10 lat na system non-profit.

NDP domaga się też natychmiastowej transformacji sieci Revera, która obecnie działa for-profit i od 2007 roku jest własnością Public Sector Pension Investment Board. Sieć obejmuje ponad 500 domów dla seniorów w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Z kilku analiz z ostatnich sześciu miesięcy wynika, że prawdopodobieństwo pojawienia się dużego ogniska zakażeń było wyższe dla ośrodkach opieki działających dla zysku niż dla tych non-profit.

Odnosząc się do postulatów Singha, premier Trudeau powiedział, że szanuje prowincyjny nadzór nad sektorem opieki. Ottawa troszczy się o seniorów przekazując dodatkowe fundusze prowincjom. Do tego, gdy sytuacja była szczególnie trudna, rząd federalny poprosił Kanadyjski Czerwony Krzyż o wysłanie pracowników do niektórych ośrodków w Ontario i Quebecu. W tych prowincjach pomagali też żołnierze.

Ponad jedna czwarta z 2039 ośrodków opieki długoterminowej działających w Kanadzie to instytucje przynoszące zyski, podaje Canadian Institute for Health Information. Podczas pierwszej fali COVID-19 ponad 80 proc. przypadków śmiertelnych odnotowano właśnie w domach opieki.

W czwartek rzecznik prasowy prywatnego ośrodka Roberta Place w Barrie, Ont., podał, że zmarło łącznie 66 ze 127 mieszkańców zakażonych bardziej zaraźliwą odmianą COVID-19.