Stosowanie rosyjskiej szczepionki COVID-19 w Niemczech jest możliwe, jeśli Europejska Agencja Leków podejmie decyzję o jej zatwierdzeniu w UE – oświadczył w niedzielę niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier – przekazała rosyjska agencja Tass.

„Jeśli rosyjska szczepionka jest skuteczna i będzie dopuszczona przez EMA, to z pewnością można ją zastosować w Niemczech. To kwestia medyczna, a nie polityczna” – powiedział Altmaier.

Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla dziennika Welt am Sonntag opublikowanym w niedzielę przekonywał, że jego kraj jest gotowy do produkcji rosyjskich i chińskich szczepionek COVID-19. Jako warunek również stawiał zatwierdzenie jej przez Europejską Agencję Leków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według niego, jeśli rosyjski Sputnik V lub chińska szczepionka zostaną zarejestrowane w UE, Austria „z pewnością będzie próbowała zapewnić zdolności produkcyjne odpowiednich firm krajowych do produkcji szczepionek rosyjskich lub chińskich. Tak jak w przypadku producentów z innych krajów” – powiedział Kurz, cytowany przez Austriacką Agencję Prasową.

Kanclerz zaznaczył, że „chodzi o jak najszybsze uzyskanie najbezpieczniejszej szczepionki, niezależnie od tego, kto ją opracował”. Kurz oświadczył, że jest gotowy do zaszczepienia się rosyjską lub chińską szczepionką, jeśli zostaną one zatwierdzone w UE.

„Jeśli chodzi o szczepionki, liczy się skuteczność, bezpieczeństwo i szybki dostęp, a nie spory geopolityczne” – podkreślił Kurz, cytowany przez austriacką agencję prasową. Kurz skrytykował również powolną pracę EMA nad zatwierdzeniem nowych szczepionek.

Słowacki premier Igor Matovic powiedział w sobotę w Słowackim Radiu: „Słowacja mogłaby produkować szczepionki na koronawirusa, w tym Sputnik V” – powiedział.

Matovic uważa, że ​​Rosja jest zainteresowana przeniesieniem produkcji do krajów, do których dostarcza szczepionkę. Premier zaznaczył, że Słowacja byłaby gotowa zaopatrywać inne kraje UE w szczepionkę Sputnik V, gdyby została wyprodukowana na jej terytorium.

„Gdybyśmy produkowali szczepionkę, dostarczalibyśmy ją jednakowo innym krajom UE. Nie możemy stawiać interesów geopolitycznych ponad interesami ludzi” – podkreślił.

Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji rozważali możliwość wspólnego wytwarzania szczepionki. Kreml twierdzi, że dwoje przywódców zgodziło się co do tego, że w tej sprawie między Niemcami a Rosją należy prowadzić dalszy dialog na poziomie ministerstw zdrowia i specjalistycznych agencji.

za Kresy.pl/Tass