Instytut Meteorologii ostrzega, że nadchodzą opady śniegu o łącznej akumulacji od 15 do 25 cm.

Dwie rundy opadów spodziewane są od poniedziałku do wtorku rano nad południowym Ontario.

Pierwsza ma rozpocząć się w nocy lub wcześnie rano w poniedziałek, a po południu spodziewane jest 5 cm śniegu. W pobliżu jeziora Erie mogą wystąpić potencjalnie większa akumulacja do 10 cm.

Opady mogą się zmniejszyć po południu, ale kolejna runda jeszcze większych opadów śniegu spodziewana jest w poniedziałek wieczorem i utrzyma się do wtorku rano. Może spaść do 20 cm.

Widoczność może zostać nagle ograniczona  podczas intensywnego śniegu.

 

Do wiosny zostało jeszcze prawie pięć tygodni – ale według Dave’a Phillipsa, starszego klimatologa z Environment Canada, w większości kraju za kilka dni możemy spodziewać się ocieplenia.

„Na końcu tunelu jest światło” – powiedział Phillips w niedzielę na falach CTV News

Znaczna część Kanady była przez ostatnie dwa tygodnie w objęciach  polarnego wiru  – termin ten określa, że ​​zimne powietrze z Arktyki  docierało znacznie dalej na południe niż zwykle z powodu osłabionego prądu strumieniowego.

Wir pomógł stworzyć najniższą temperaturę zarejestrowaną w Kanadzie od prawie czterech lat. W Wekweeti, NWT 7 lutego odnotowano temperaturę -51,9 ° C.

Efekty te nie zatrzymały się jednak na północnej granicy lasu, ani nawet na granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Phillips powiedział, że polarny powiew „pokrył znaczną część Ameryki Północnej… od Kolumbii Brytyjskiej po Jukon i Missisipi”.

 

Cztery z pięciu największych miast Manitoby ustanowiły dzienne rekordy niskich temperatur w sobotę w Winnipeg rekord,  został pobity: mróz osiągnął -37,9 ° C

Był to również najzimniejszy odnotowany 13 lutego w ponad 15 miejscowościach w Saskatchewan. W Melfort, Sask., Słupek rtęci spadł do -41,7 ° C, więcej niż dwa stopnie poniżej najniższego poziomu z poprzedniego najzimniejszego 13 lutego, który miał miejsce w 1936 roku.