Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna. Część tunelu wydrąży maszyna (TBM). W piątek odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy. Wzięli w nich udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński.

– To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale także bariery niemożności, uległości i słabości – powiedział szef polskiego rządu..
To wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców. Ma jednak także symboliczne znaczenie dla wszystkich Polaków: – Przez wiele lat było tak, że część Pomorza Zachodniego była od pozostałej części naszego kraju oddzielona – wspominał wicepremier Jarosław Kaczyński. – Choć inwestycja z kalkulacyjnego punktu widzenia mogła być poddawana pod wątpliwość, byli jednak tacy, którzy zdecydowanie dążyli do tego, by te wątpliwości przełamać. Wiemy już na pewno, że ten tunel powstanie i Rzeczpospolita będzie połączona. Będzie jednym państwem i naszą wspólną ojczyzną. To jest bardzo ważne w wymiarze gospodarczym, kulturowym – dodał wicepremier.

Budowa tunelu rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku. Teraz ruszają kluczowe prace – drążenie pod rzeką Świną. Prace związane z budową stałej przeprawy pomiędzy wyspami Uznam i Wolin mają się zakończyć w III kwartale 2022 roku.