College of Physicians and Surgeons of Newfoundland and Labrador ostrzega dra Petera Morry, lekarza rodzinnego z Bay Bulls na Nowej Fundlandii, przed rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji dotyczących pandemii.

Od zeszłego roku Morry zamieszcza na swoim fejsbuku wpisy kwestionujące sprawy związane z COVID-19. Część postów jest oznaczona jako zawierające “fałszywe lub częściowo fałszywe informacje”. Morry broni się twierdząc, że chce przedstawiać różne punkty widzenia, by wywołać debatę publiczną.

W sierpniu zeszłego roku lekarz pisał na przykład: “Świat zaczyna się budzić. Wiadomo, że statystyki są przesadzone i jest na to lekarstwo. Już czas, by Nowa Fundlandia powstała, przestała nosić maski i głośno powiedziała: dość!”. Innym razem napisał, że “społeczeństwo jest uciskane i gnębione przez państwo. Zabierają nam wolność wypowiedzi, a także możliwość decydowania o tym, co się dzieje z naszym własnym ciałem. Przeciwko nam są apodyktyczne rządy i ludzie, którzy są zbyt głupi, by wiedzieć, że są zmanipulowani”. W jeszcze innych postach pisał, że nakaz noszenia maski to utrata wolności, a następnym zamachem na wolność będzie zmuszanie do szczepień. Dowody na całym świecie wskazują na to, że COVID-19 nie jest gorszy od grypy.

Morry otrzymał pierwsze ostrzeżenie od College’u latem ubiegłego roku. Po tym trochę spuścił z tonu. Przyznał, że tamte posty sprzed roku były agresywne. W rozmowie z dziennikarzem CBC podkreślał, że nie jest przeciwny maskom, ale niewłaściwe używanie maski może być niebezpieczne. Jest zaniepokojony przede wszystkim tym, że niektórzy lekarze mogą być uciszani ze względu na głoszone opinie i karani za zadawanie pytań. Dodaje, ze obawia się ekonomicznych skutków pandemii.

Na stronie College of Physicians and Surgeons of Newfoundland and Labrador przy profilu Morry’ego widnieje adnotacja, że lekarz został upomniany. Radzono mu dostosowanie się do wymogów sekcji 39 kodeksu etycznego i zawodowego Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego. Sekcja dotyczy odpowiedzialności lekarza i powinności działania na rzecz zdrowia publicznego i edukacji zdrowotnej. College ostrzegł Morry’ego nawołując go do zaprzestania zachęcania innych do łamania nakazów wydanych przez głównego urzędnika medycznego prowincji zgodnie z Public Health Protection and Promotion Act.

Morry w dalszym ciągu publikuje kontrowersyjne treści. W styczniu sugerował, że pandemia to oszustwo, w lutym wstawił link do godzinnego wykładu lekarza sprzeciwiającego się szczepieniom przeciw COVID-19. Według doniesień medialnych lekarz został aresztowany za domniemany udział w szturmie na Kapitol.