Nie ma dowodów na to, że szczepionka AstraZeneca-Oxford spowodowała skrzepy krwi u osób zaszczepionych nią w Europie, twierdzą  kanadyjskie organy ds. zdrowia, choć przyznają, że obserwują sytuację.

Co najmniej dziewięć krajów europejskich wstrzymało się ze stosowaniem dawek szczepionki AstraZeneca – niektóre całkowicie, a inne tylko w określonych partiach – w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie, chociaż żaden nie sugerował, że istnieje związek między skrzepami a otrzymaniem szczepionki.

czytaj również: https://www.goniec.net/2021/03/07/austriackie-wladze-zawiesily-szczepienia-partia-szczepionki-astrazeneca/

oraz: https://www.goniec.net/2021/03/10/osoby-w-wieku-60-64-lata-moga-juz-sie-szczepic/

Tymczasem w tym tygodniu podaje się pierwsze 500 000 dawek preparatu AstraZeneca w Kanadzie. Urzędnicy ds zdrowia w kilku prowincjach poinformowali w czwartek, że nie zamierzają zatrzymywać szczepień.

Dr Zain Chagla, lekarz zajmujący się chorobami zakaźnymi ze szpitala św. Józefa w Hamilton, przyznał, że został zalany telefonami od lekarzy rodzinnych, którzy mają rozpocząć szczepienia pacjentów w ten weekend.

Chagla zapewnił, że zgodnie z planem poda szczepionkę pacjentom w ten weekend, ponieważ ufa, że ​​Health Canada, która stale monitoruje raporty o bezpieczeństwie, wkroczy, jeśli pojawią się jakiekolwiek obawy.

Władze ds. Zdrowia w Danii, które wstrzymały szczepienia AstraZeneca w czwartek po tym, jak zgłoszono nieujawnioną liczbę zakrzepów krwi, powiedziały, że przestały stosować szczepionkę, aby zachować szczególną ostrożność.

Europejska Agencja Leków bada tę kwestię, ale stwierdziła, że ​​30 skrzepów krwi u ponad pięciu milionów pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę, nie odbiega od normalnego wskaźnika w populacji ogólnej.

Minister zdrowia Ontario Christine Elliott powiedziała, że ​​prowincja nie zaprzestanie szczepień „Kontynuujemy szczepienia AstraZeneca i wiemy, że na całym świecie podano już kilka milionów dawek bez żadnych skutków ubocznych” – powiedziała.

za cbc