11 marca wieczorem  rząd kanadyjski przegłosował ustawę, która pozwala  osobom psychicznie chorym legalnie wybrać samobójstwo pod postacią śmiertelnego zastrzyku, jako ostateczne rozwiązanie ich problemów.

Ustawa C-7 przeszła w Izbie Gmin stosunkiem głosów 180-149  większość  Liberałów i posłów Bloku Quebecu głosowała za, podczas gdy konserwatyści, NDP i dwóch z trzech posłów Zielonych byli  przeciwko.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ustawa została opracowana w odpowiedzi na orzeczenie Sądu Najwyższego Quebecu z 2019 r., Które zniosło jako niekonstytucyjne ograniczenia w prawie federalnym, ograniczające eutanazję w postaci tzw samobójstwa wspomaganego przez lekarza  czyli tzw. Medical Assistance in Dying (MAiD), do osób, których naturalna śmierć była „racjonalnie przewidywalna . Od tego czasu eutanazji zostało poddanych w Kanadzie ok 20 tys. osób.

Ustawa C-7   rozszerza możliwość eutanazji na kilka sposobów, z których jeden polega na usunięciu wymogu, aby „naturalna śmierć była racjonalnie przewidywalna”, otwierając w ten sposób drzwi do umożliwienia zabijania ludzi, którzy nie są śmiertelnie chorzy. Poprawki do ustawy, które zostały przyjęte przez Senat w zeszłym miesiącu, zezwalały na samobójstwo przy pomocy lekarza dla osób z chorobami psychicznymi (ale nie przez kolejne 18 miesięcy),  oraz z ciężką demencją, jeśli zostawią odpowiednią dyspozycję.

Rząd zaakceptował w zeszłym miesiącu poprawkę Senatu, która zezwalaja na wspomagane samobójstwo osobom chorym psychicznie, ale dodał, że jeśli ustawa stanie się prawem, będzie musiał upłynąć dwuletni okres oczekiwania, zanim taka praktyka wejdzie w życie. Odrzucił za to poprawkę Senatu dotyczącą „dyspozycji wyprzedzających”.

Zmieniona ustawa wróci teraz ponownie do Senatu, gdzie zostanie przyjęta lub będzie do niej więcej poprawek.