Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (Public Health Agency of Canada – PHAC) oświadcza, że nie pójdzie śladami amerykańskich Centrów Prewencji i Kontroli Chorób Zakaźnych (CDC) i nie zaleci zmniejszenia dystansu społecznego między uczniami, przynajmniej do początku lata tego roku. Przed wakacjami agencja chce zaktualizować swoje wytyczne w związku z COVID-19 dla oddziałów przedszkolnych i klas od 1 do 12. Podstawą do aktualizacji mają być najnowsze dane o zachorowaniach i transmisji koronawirusa.

PHAC powtarza, że epidemiologia może być inna w różnych jurysdykcjach, dlatego nie możemy sugerować się tym, co rekomendują Amerykanie. CDC zmniejszyło zalecany dystans do 1 metra (3 stóp), jeśli uczniowie noszą maseczki. Wcześniej obowiązywało zalecenie utrzymania 2 metrów odległości (6 stóp) – i ta odległość wciąż jest utrzymywana w Kanadzie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

CDC twierdzi, ze opiera swoje zalecenia na danych ze szkół w Utah, Missouri i na Florydzie, z których wynika, że do zakażeń koronawirusem w szkołach dochodzi stosunkowo rzadko, jeśli utrzymane są środki ostrożności (w tym noszenie maseczek), nawet gdy uczniowie nie zachowują dystansu.

Kanadyjska agencja mówi o dwóch metrach przy jednoczesnym noszeniu maseczek. Niektó®e prowincje przyjęły jednak swoje wytyczne. Kolumbia Brytyjska zmniejszyła dystans społeczny już we wrześniu do 1 metra “w kontrolowanym środowisku”.