Kanada natychmiast wstrzymuje szczepienia preparatem Astra Zeneca osób w wieku poniżej 55 lat

Kanadyjski komitet doradczy ds. szczepionek zaleca natychmiastowe zawieszenie stosowania szczepionki AstraZeneca-Oxford COVID-19 u Kanadyjczyków poniżej 55 roku życia, po doniesieniach o rzadkich, ale potencjalnie śmiertelnych zakrzepach krwi w Europie, które wydają się być powiązane ze szczepieniem.

W poniedziałek 29 marca Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NACI) zaktualizował swoje wytyczne dla prowincji i terytoriów przeciwko stosowaniu szczepionki u młodszych Kanadyjczyków  powołując się na względy  bezpieczeństwa.

Health Canada poinformowało w poniedziałek, że podano 300 000 dawek szczepionki AstraZeneca i nie zgłoszono żadnych przypadków rzadkich zdarzeń niepożądanych związanych z krzepnięciem krwi.

Quebec i Nowa Fundlandia i Labrador zawiesiły stosowanie preparatu dla osób w wieku poniżej 55 lat, a Prince Edward Island wstrzymała też jego stosowanie w przypadku osób w wieku od 18 do 29, którzy pracują bezpośrednio ze społeczeństwem. Oczekuje się, że podobnie postąpią inne prowincje i terytoria.

„Nie można ignorować zakrzepów krwi, które są związane z AstraZeneca” – uznał dr Isaac Bogoch, lekarz chorób zakaźnych i członek grupy roboczej ds. szczepionek przeciwko COVID-19 w Ontario.
Decyzja o zaprzestaniu stosowania szczepionki u Kanadyjczyków w wieku poniżej 55 lat zapadła po zbadaniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) 25 przypadków rzadkich zakrzepów krwi na około 20 milionów podanych zastrzyków AstraZeneca. 18 marca Agencja uznała, że korzyści ze szczepionki znacznie przewyższają ryzyko, chociaż nie można wykluczyć tego związku.

EMA stwierdziła 18 marca, że ​​co najmniej dziewięć zgonów było powiązanych ze zdarzeniami niepożądanymi w Europie, i agencja nadal bada  sytuację.

Instytut Paula Ehrlicha poinformował, że w Niemczech zmarło siedem osób dotkniętych zakrzepami krwi, a z 21 przypadków zgłoszonych w Niemczech do 25 marca, 12 dotyczyło również nieprawidłowo niskiego poziomu płytek krwi u pacjentów.

Dziewiętnaście z 21 przypadków dotyczyło kobiet w wieku od 20 do 63 lat, a dwóch mężczyzn w wieku 36 i 57 lat. W okresie objętym raportami w Niemczech podano około 2,27 miliona pierwszych dawek szczepionki AstraZeneca.

Health Canada wcześniej już zaktualizowała etykietę szczepionki o informacje o rzadkich zdarzeniach związanych z krzepnięciem krwi.

Kanadyjscy urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że specyficzny zespół chorobowy wywoływany przez szczepionkę nazywany jest trombocytopenią immunologiczną  (VIPIT) i że są w kontakcie w tej sprawie z urzędnikami europejskimi.

Naukowy panel doradczy Ontario ds. COVID-19 opublikował wytyczne dotyczące VIPIT i stwierdził, że ​​Kanadyjczycy powinni skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia, gdy między 4 a 20 dniem po szczepieniu mają następujące objawy :

  • Silny ból głowy, który nie ustępuje.
  • Napady
  • Trudności w poruszaniu  częścią ciała.
  • Rozmyte widzenie, które nie znika.
  • Trudności w mówieniu.
  • Duszności.
  • Bóle w  klatce piersiowej.
  • Silny ból brzucha.
  • Silny obrzęk, ból lub zmiana koloru ręki lub nogi.

Większość incydentów w Europie miała miejsce w ciągu 14 dni od podania szczepionki AstraZeneca, a większość dotyczyła kobiet w wieku poniżej 55 lat. Warto zauważyć, że CVST występuje zwykle częściej u kobiet , szczególnie w czasie ciąży i po jej zakończeniu, podczas stosowania antykoncepcji. i hormonalnej terapii zastępczej.

 

 

za cbc