Dla wielu osób pandemia stała się przyczyną wymiany sprzętu komputerowego. W domowych biurach stanęły nowe drukarki i monitory, a firmy unowocześniły swoje sieci. A co ze starym sprzętem? Trafił na elektrośmieci.

Sparta Group, firma ze Scarborough, Ont., zajmująca się recyklingiem elektroniki, odbiera od 13 do 45 ton starych urządzeń elektronicznych dziennie. “Centrum Toronto pustoszeje, a gdy znów się zapełni, już nie będzie takie samo”, mówi John O’Bireck ze Sparta Group o wyludnionych biurowcach. Dodaje, że do magazynu codziennie przyjeżdżają ciężarówki wyładowane elektroniką z banków, firm ubezpieczeniowych i biur rządowych.

Przedsiębiorstwo stawia sobie za cel osiągnięcie 100 proc. recyklingu. Wszystko musi być posortowane i skierowane do ponownego użycia. W trakcie procesu recyklingu z komputerów, telefonów komórkowych i płytek drukowanych odzyskiwane są cenne metale, takie jak złoto, miedź, ołów, srebro, cyna i platyna.

W przeszłości elektrośmieci były wywożone do innych krajów lub trafiały na wysypisko. W tym roku rząd Ontario wprowadził nowe przepisy, które zwiększają udział producentów elektorniki w zarządzaniu elektrośmieciami.

Wskazówki, co zrobić ze starym sprzętem, można znaleźć w urzędzie miasta. Warto też zapytać w sklepach sprzedających elektronikę – wiele z nich powinno przyjmować elektrośmieci, niezależnie od miejsca zakupu zużytego sprzętu.