Socjalistyczny  rząd Partii Liberalnej w Ottawie, który  zapowiadajuż wprowadzenie nowych podatków w tym od usług cyfrowych od Netflixa po AirBNB zapowiada rozszerzenia ogólnokrajowych programów socjalnych
Minister finansów i wicepremier Chrystia Freeland zapowiedziała, że pandemia otwiera szansę budowy ogólnokrajowego systemu wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi, co będzie centralnym punktem planu odbudowy popandemicznej. Jej zdaniem„teraz jest odpowiedni moment”, aby Kanada spełniła obietnicę dawno złożoną rodzicom .

Freeland uznała, że obecnie jest to zdanie priorytetowe, biorąc pod uwagę „niewiarygodnie niebezpieczny” spadek udziału kobiet w rynku pracy obserwowany w ciągu minionego roku.

Christia Freeland uważa, że obecnie atmosfera polityczna uległa zmianie w wyniku wstrząsu wywołanego przez pandemię.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Naprawdę wierzę, że COVID stworzył okno polityczne i pokaże znaczenie wczesnej nauki i opieki nad dziećmi” – powiedział Freeland.

Od wybuchu pandemii, w rezultacie rządowych nakazów zlikwidowano setki tysięcy miejsc pracy, a wiele z nich znajduje się w najbardziej dotkniętych sektorach, takich jak hotelarstwo, handel detaliczny i przemysł spożywczy, które są zdominowane przez kobiety.

Niedawna analiza banku RBC pokazuje, że niemal pół miliona kanadyjskich kobiet, które straciły pracę w czasie pandemii nie wróciło do pracy w styczniu. Według banku zatrudnienie wśród kobiet w Kanadzie, które zarabiają mniej niż 800 dolarów tygodniowo, spadło o prawie 30 procent.

Grozi trwałym wycofaniem się kobiet z rynku pracy, ostrzega RBC – prawie 100 000 kanadyjskich kobiet w wieku produkcyjnym całkowicie opuściło siłę roboczą od czasu wybuchu pandemii, co oznacza, że nie szukają nowej pracy.
Freeland, która przedstawi budżet federalny jeszcze w tym miesiącu, powiedziała, że tani system opieki nad dziećmi, taki jak istniejący już w Quebecu, w którym rodzice płacą zryczałtowaną stawkę 10 dolarów dziennie na dziecko, stworzy dobrze płatne miejsca pracy i pobudzi wzrost gospodarczy, umożliwiając większej liczbie kobiet pracę po porodzie.

Premier Justin Trudeau zapowiedział, że Kanada realizując globalne hasło  “odbuduje się lepiej” po COVID-19. Członkowie Partii Liberalnej zebrali się online na trzydniowe wirtualne spotkanie polityczne, aby przeanalizować pomysły na nadchodzącą platformę wyborczą.

Delegaci będą debatować między innymi nad takimi pomysłami, jak uniwersalny dochód podstawowy, budowa szybkiej kolei i „sprawiedliwa transformacja” dla pracowników sektorów ropy i gazu dotkniętych przejściem na czystsze źródła paliwa.