Książę Edynburga będzie zapamiętany nie tylko jako osoba służąca swojej rodzinie i krajowi, ale też dowcipna i nie kryjąca swego zdania co czasami wywoływało  kontrowersje. Oglądając występ Eltona Johna podczas Royal Variety Performance w 2001 roku, książę mruknął pod nosem: „Chciałbym, żeby ktoś wyłączył mu mikrofon”. Po tym, jak 24-letnia członkini oddziałów Barnstaple Sea Cadet,  powiedziała księciu, że w 2010 roku pracowała również w nocnym klubie , zapytał: „Czy jesteś striptizerką”

Gdy w 1967 roku zapytano go, czy kiedykolwiek odwiedziłby Związek Radziecki. Powiedział: „Bardzo chciałbym pojechać do Rosji, chociaż te sk-ny wymordowały połowę mojej rodziny”.

Robiąc nieco wątpliwy dowcip o recesji na początku lat osiemdziesiątych, książę żartował: „Wszyscy mówili, że potrzebują więcej wolnego czasu. Teraz narzekają, że są bezrobotni ”.

Na spotkaniu World Wildlife Fund (WWF) w 1986 roku powiedział: „Jeśli ma cztery nogi i nie jest krzesłem, jeśli ma dwa skrzydła i lata, ale nie jest samolotem i jeśli pływa i nie jest łodzią podwodną , to Chińczyk to zje. ”

Filip służył także w Królewskiej Marynarce Wojennej w latach 1939-1952, a jego kariera  została zatrzymana po wstąpieniu królowej na tron ​​po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI.

Książę Filip urodził się jako książę Phillippos z Grecji i Danii 10 czerwca 1921 r., jedyny syn księcia Andrzeja z Grecji i księżniczki Alicji  Battenberg.

Książę Filip umarł spokojnie podczas snu. Przeżył wszystkie cztery swoje siostry. W jego żyłach płynęła też polska krew

Książę Filip był potomkiem Ludwika, urodzonego w 1854 roku syna Julii Hauke, córki Maurycego i Zofii Hauke. Para miała 11 dzieci, a wśród nich właśnie Julię, Emilię i Zofię. Trzy dziewczynki trafiły na carski dwór po śmierci swoich rodziców. Tatę zamordowali powstańcy listopadowi. Julia zakochała się w bracie księżnej Marii (księżniczki heskiej, żony przyszłego cara Aleksandra II), Aleksandrze. Jego brat nadał jej tytuł Battenberg, który podczas I wojny światowej rodzina zmieniła na Mountbatten. Julia i Aleksander mieli pięcioro dzieci, w tym syna Ludwika, który ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii, jej imienniczką Wiktorią. Ich córka Alicja była mamą księcia Filipa. Rodzina księcia nie była jednak szczęśliwa, mama leczyła się na schizofrenię w Szwajcarii, ojciec uciekł do Monako z kochanką, a młody książę trafił do szkołyu z internatem.

Członkowie rodziny Hauke wciąż żyją w Polsce. Siostra Julii wróciła do Warszawy, gdzie wyszła za mąż za kuzyna Aleksandra Hauke. Ich potomkowie żyją do dzisiaj.  Aleksander Hauke-Ligowski był najbliższym polskim krewnym księcia Filipa. Łączyło ich pokrewieństwo czwartego stopnia.