W środę w Warszawie zainaugurowano działanie Regionu Google Cloud – centrum przetwarzania danych i usług w chmurze. Z tej okazji polski premier rozmawiał z prezesem koncernu – Sundarem Pichaiem, który podziękował później Mateuszowi Morawieckiemu na Twitterze.

“Jestem podekscytowany tym, że uruchamiamy nowy region Google Cloud w Polsce. Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za współpracę, liczę na to, że pomożemy ludziom w Polsce i na całym świecie rozwijać nowe możliwości” – napisał Pichai, linkując nagranie swojej środowej rozmowy z szefem polskiego rządu.

“Nasze główne europejskie centrum technologii dla usług w chmurze jest w Polsce, rozwijamy też nasze centrum badawczo-rozwojowe, widzimy, jak narzędzia cyfrowe pomagają w walce z pandemią i w pracy zdalnej oraz zdobywaniu informacji i cieszę się, że mogliśmy nawiązać współpracę” – mówił Pichai w rozmowie z Morawieckim. Szef Google’a chwalił również polskich inżynierów i ich kwalifikacje.

Morawiecki ocenił, że “coraz więcej przedsiębiorców w Polsce interesuje się cyfryzacją, warto podejmować tego rodzaju inwestycje, to przyszłość gospodarki”.

Region Google Cloud w Warszawie to nie tylko centrum przetwarzania danych, ale również regionalny ośrodek obsługi kluczowych usług chmurowych Google Cloud Platform. Dzięki niemu zmniejszą się opóźnienia przesyłu danych w regionie, a co za tym idzie – zwiększeniu ulegnie wydajność i prędkość aplikacji korzystających z usług Google Cloud. Zwiększy się również dostępność i stabilność chmury Google’a. To 25. taki ośrodek na świecie i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej.

na stronach kancelarii premiera czytamy:

 

Włączenie Polski do globalnej infrastruktury Google Cloud to przede wszystkim szereg korzyści dla firm w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ta inwestycja ma szczególne znaczenie w dobie pandemii COVID-19, kiedy to cyfryzacja stała się priorytetem i podstawą większości działań.

Dzięki największej jak dotychczas inwestycji Google w Polsce, nasz kraj przystąpił do pierwszej ligi cyfrowego świata. Daje dostęp polskim firmom do najlepszej na świecie technologii chmury obliczeniowej – takiej samej, do której dostęp mają firmy w USA, Singapurze, Japonii, czy Szwajcarii. Polska posiada potencjał, który będzie mógł korzystać z tych technologii: – Mamy utalentowanych ludzi, kreatywnych, lubiących innowacje, którzy cenią pracę w takich ekscytujących warunkach, jakie tworzy Google – podkreślił premier.

Co zyskają firmy z regionu?
● Otwarcie przez Google ośrodka przetwarzania danych ułatwi przechodzenie przedsiębiorstw oraz podmiotów publicznych do chmury.
● Infrastruktura chmurowa pomaga w zwiększeniu efektywności zarówno firm, jak i sektora publicznego, poprzez minimalizację kosztów i zwiększenie produktywności.
● Daje też bezpośrednie korzyści indywidualnym konsumentom, którzy mogą spodziewać się lepszych, bardziej innowacyjnych i szybciej działających usług oraz aplikacji.
● Dzięki regionowi Google Cloud, dane polskich przedsiębiorstw i podmiotów publicznych będą chronione najlepszymi dostępnymi systemami zabezpieczeń i mogą być przechowywane na infrastrukturze zlokalizowanej w naszym kraju.

(…)

Polsko-amerykański sojusz technologiczny
Region Google Cloud Warszawa powstał w wyniku współpracy polskich instytucji publicznych ze światowym liderem technologicznym. W 2019 r. Chmura Krajowa, założona przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju nawiązała strategiczne partnerstwo z Google Cloud.
Dobre relacje polsko-amerykańskie mają odzwierciedlenie również w transformacji cyfrowej w naszym kraju. Współpraca instytucji publicznych z Google pokazuje siłę polsko-amerykańskiego sojuszu technologicznego.

Polska jest ważnym miejscem do inwestycji i rozwoju dla Google. W ubiegłym miesiącu Google zapowiedział, że będzie dynamicznie powiększać zlokalizowane w Warszawie biuro inżynieryjne, które już teraz jest największym centrum rozwoju technologii Google Cloud w Europie. W planach jest także rozbudowa biura Google we Wrocławiu, w którym siedzibę będzie miał nowy zespół technologiczny odpowiedzialny za wdrażanie usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów firmy w Polsce i Europie.