Premier Justin Trudeau zapowiedział przekazanie 12 miliardów dolarów federalnych funduszy na pięć projektów komunikacji publicznej w Greater Toronto i Hamilton Area, w tym na Ontario Line subway.

Około 10,7 miliarda dolarów z inwestycji zostanie przeznaczone na cztery inwestycje o wartości 28,5 miliarda dolarów: trzypostojowej rozbudowy metra w Scarborough, metra Ontario Line, przedłużenia metra Yonge w Richmond Hill oraz planowanej rozbudowy. Eglinton Crosstown od Mount Denis do Renforth Drive.

Pieniądze posłużą również do opłacenia budowy nowej linii szybkiego transportu w Hamilton, która będzie prowadziła z McMaster University do Eastgate Centennial Park w Stoney Creek. Projekt ten został wcześniej odwołany przez rząd Forda w grudniu 2019 roku, zanim został wznowiony w tym roku.

Ontario Line z 15 przystankami jest centralnym projektem rządowego planu transportu publicznego Forda i docelowo połączy Exhibition Place z Ontario Science Centre przez centrum miasta.

Przedłużenie metra Yonge-North będzie przebiegać osiem kilometrów od stacji Finch do Vaughan, Markham i Richmond Hill. Będzie miało cztery przystanki.