Posłowie prowincyjni z Alberty, Drew Barnes i Todd Loewen zostali wyrzuceni z UCP (United Conservative Party) w związku z podejrzeniami o próby podziału partii i podważanie autorytetu rządu.

Barnes, poseł prowincyjny z okręgu Cypress-Medicine Hat, otwarcie krytykował decyzje premiera Jasona Kenneya podejmowane w czasie walki z pandemią. Loewen, deputowany z Central Peace-Notley, przedstawił z kolei swoje niezadowolenie w liście opublikowanym w czwartek rano.

Potem Loewen wystąpił w radiu w Edmonton, gdzie opowiedział o swoim liście. Stwierdził, że problemy z przywództwem Kenneya zaczęły się półtora roku temu i sytuacja może prowadzić do zniszczenia partii. Loewen zrezygnował ze stanowiska szefa klubu poselskiego UCP i również nawoływał premiera do rezygnacji. Dodał, że zarówno partia, jak i mieszkańcy prowincji stracili wiarę w Kenneya i jego przywodztwo.

Usunięcie dwóch posłów z klubu parlamentarnego UCP nastąpiło właśnie w czwartek po kilkugodzinnym spotkaniu 62 posłów partii rządzącej. Wyniki rozmów przedstawiono o 7:30 wieczorem.

Posłowie oświadczyli, że uznają iż, partia powinna być zjednoczona i zgodna, i stać murem za premierem Jasonem Kenneyem, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii. Nie ma w niej miejsca dla osób podważających autorytet rządu i próbujących podzielić ugrupowanie.