W domu opieki w Peterborough stwierdzono wystąpienie ogniska koronawirusa. Wśród chorych jest pensjonariusz, który otrzymał wcześniej dwie dawki szczepionki. Poza tym pozytywny wynik testu uzyskało dwóch pracowników ośrodka. Jedna z tych osób została zaszczepiona na razie jedną dawką. To czwarty przypadek wystąpienia ogniska COVID-19 w domu opieki Fairhaven od początku pandemii.

Dr Anna Banerji, specjalistka od chorób zakaźnych z University of Toronto’s Dalla Lana School of Public Health, przypomina, że szczepionka nie jest w 100 proc. skuteczna. Nie zapobiega wszystki przypadkom zakażenia i wszystkim przypadkom śmiertelnym, ale znacznie obniża liczbę zgonów i hospitalizacji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nie wiadomo, jakie jest nasilenie objawów u zaszczepionego pensjonariusza. Wszystkie wizyty w ośrodku zostały wstrzymane.

Dr Amit Arya, kierownik ds. opieki paliatywnej w Kensington Health, dodaje, że efektywność szczepionek u seniorów jest niższa niż w ogólnej populacji. A w domach opieki mamy osoby starsze, które też cierpią na inne choroby, przewlekłe i nieuleczalne.

Urzędnicy z agencji zdrowia publicznego przypuszczają, że jako pierwszy koronawirusem zaraził się częściowo zaszczepiony pracownik gdzieś poza domem opieki. Potem będąc w pracy zaraził zaszczepionego rezydenta.