Kanada zmienia wytyczne dotyczące szczepień i dopuszcza mieszanie preparatów od różnych producentów w przypadku drugiej dawki. National Advisory Committee on Immunization (NACI) ma zaktualizować zalecenia dla prowincji i terytoriów w najbliższych dniach.

Jeśli ktoś jako pierwszą dawkę przyjął szczepionkę AstraZeneca, będzie mógł jako drugą dostać preparat Pfizer-BioNTech lub Moderna.

W przypadku Kanadyjczyków, którzy są już po pierwszym szczepieniu szczepionką Pfizer lub Moderna, NACI rekomenduje by drugą dawką był preparat którejś z tych dwóch firm. Komisja wyjaśnia, że obie szczepionki bazują na technologii mRNA i można je mieszać.

Rekomendacje NACI opierają się na wynikach badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, które pokazują, że mieszanie szczepionek AstraZeneca i Pfizer jest zarówno bezpieczne, jak i skuteczne.

Według obecnych zaleceń osoby, które przyjęły pierwszą dawkę AstraZeneca powinny dostać drugą tej samej firmy. W przypadku szczepionek bazujących na mRNA komisja twierdziła do tej pory, że można je stosować zamiennie tylko w szczególnych sytuacjach, gdy preparat danej firmy nie jest dostępny.