W poniedziałek informacje o złagodzeniu środków granicznych

Rząd federalny ogłosi w poniedziałek 21 czerwca złagodzenie niektórych ograniczeń granicznych dla w pełni zaszczepionych Kanadyjczyków i stałych mieszkańców, ale ostrzega, że całkowite rozwiązanie nie nadejdzie, dopóki nie nastąpi znaczny wzrost liczby szczepień w Kanadzie.

Zmiany w restrykcjach granicznych będą ograniczone do kilku środków, a władze nadal odradzać będą wszystkich mniej istotnych podróży – powiedział  minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair  w wywiadzie  na falach CBC –  Rosemary Barton Live .

Nastąpią „zmiany w odniesieniu do hoteli kwarantannowych, być może pewne implikacje dotyczące tego, kto zostanie poddany kwarantannie, co to znaczy być w pełni zaszczepionym podróżnikiem i jakie zmiany można teraz zastosować wobec osób które w rzeczywistości są w pełni zaszczepione – powiedział Blair.

Ottawa ogłosiła w piątek, że będzie kontynuować istniejące ograniczenia na granicy kanadyjsko-amerykańskiej przez co najmniej kolejny miesiąc, do 21 lipca, ale zmiany ogłoszone w poniedziałek będą dotyczyć w pełni zaszczepionych Kanadyjczyków i stałych mieszkańców.

Zmiana następuje, gdy wiele kanadyjskich prowincji osiągnęło kluczowy cel szczepień – ponad 75 procent kwalifikujących się Kanadyjczyków otrzymało już co najmniej jedną dawkę, a ponad 20 procent otrzymało dwie.

 

Tymczasem politycy w Stanach Zjednoczonych ostro zareagowali na piątkową wiadomość o przedłużeniu środków granicznych.

Minister bezpieczeństwa publicznego ostrzegł, że Kanada dotrze do „mety”, dopiero wtedy, gdy około 75 procent kwalifikujących się Kanadyjczyków  zostanie w pełni zaszczepionych.

Blair powiedział, że wówczas „możliwe są zmiany” na granicy. Nie sprecyzował, jakie. Blair powtórzył również, że rząd zachowuje ostrożność i monitoruje sytuację pod kątem niebezpiecznych mutacji przy rozważaniu zmian w polityce granicznej. Środki graniczne będą dostosowane do zmieniających się okoliczności epidemiologicznych.

Aby ustalić, czy podróżni powracający do Kanady są w pełni zaszczepieni,  że ​​rząd koordynuje z międzynarodowymi partnerami, w tym USA i krajami europejskimi, system weryfikacji szczepień dla podróży międzynarodowych.

Blair powiedział, że aplikacja ArriveCAN – obecnie używana na granicy – ​​zostanie zmodyfikowana, aby umożliwić akceptację dokumentów weryfikacji szczepień. „Wierzymy, że ta aplikacja pomoże nam dostosować się do nieuniknionego wzrostu liczby podróżnych” – dodał.