Najnowsze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyjaśniające, kto powinien otrzymać szczepionkę COVID, stwierdzają: „W tej chwili dzieci nie powinny być szczepione”.

Według strony internetowej WHO: „Nie ma jeszcze wystarczających dowodów na stosowanie szczepionek przeciwko COVID-19 u dzieci, aby sformułować zalecenia dotyczące szczepienia dzieci przeciwko COVID-19. Dzieci i młodzież mają zwykle łagodniejszą chorobę niż dorośli”.

WHO wcześniej stwierdziła, że ​​szczepienie dzieci przeciwko COVID nie jest priorytetem, biorąc pod uwagę ograniczoną globalną podaż dawek, donosi Fox News .

Podczas sesji w mediach społecznościowych 3 czerwca dr Kate O’Brien, pediatra i dyrektor wydziału szczepionek WHO, powiedziała, że ​​dzieci nie powinny być przedmiotem programów szczepień przeciwko COVID, nawet jeśli coraz więcej bogatych krajów zezwala na szczepienia dla nastolatków i dzieci.

„Dzieci mają bardzo, bardzo niskie ryzyko zachorowania na chorobę COVID” – powiedział O’Brien. Powiedziała, że ​​powodem zaszczepienia dzieci było raczej powstrzymanie transmisji niż ochrona ich przed zachorowaniem lub śmiercią.

„Szczepienia dzieci w celu odesłania ich z powrotem do szkoły nie są głównym wymogiem, aby bezpiecznie wróciły do ​​szkoły” – powiedział O’Brien . „Mogą bezpiecznie wrócić do szkoły, jeśli  uodpornimy tych, którzy są wokół nich, którzy są w niebezpieczeństwie”.

Stany Zjednoczone, Kanada i Unia Europejska dały zielone światło niektórym szczepionkom przeciw COVID dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. W Wielkiej Brytanii decyzja o zaszczepieniu wszystkich dzieci w wieku od 12 do 17 lat prawdopodobnie nie zostanie zarekomendowana przez ekspertów w najbliższym czasie, donosi BBC NEWS .

Jednym z argumentów przemawiających za nieszczepieniem dzieci przeciwko COVID jest to, że odnoszą z tego stosunkowo niewielkie korzyści. Zakażenia u dzieci są prawie zawsze łagodne lub bezobjawowe, co stanowi wyraźny kontrast w przypadku starszych grup wiekowych, które były traktowane priorytetowo w kampaniach szczepień.

Nawet dzieci ze schorzeniami, które mogłyby zwiększyć ryzyko zakażenia COVID u dorosłych, nie są szczepione w Wielkiej Brytanii. Zaleca się szczepienie tylko tych, które mają „bardzo wysokie ryzyko narażenia i poważne skutki”.

W przypadku dzieci korzyści ze szczepionek COVID nie przewyższają ryzyka
Jak donosi The Defender , 10 czerwca amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zorganizowała spotkanie w celu omówienia przyznania zezwolenia na użycie w sytuacjach awaryjnych (EUA) dla szczepionek przeciw COVID dla dzieci poniżej 12 roku życia. Wielu ekspertów wypowiadało się przeciwko planowi, twierdząc, że korzyści nie przewyższają ryzyko dla małych dzieci.

Dr Peter Doshi, profesor nadzwyczajny na University of Maryland School of Pharmacy i starszy redaktor The BMJ,  wskazując na badanie firmy Pfizer na 12-15-latkach, które poparło ostatnie EUA powiedział, że szkody przewyższały korzyści, a ci, którzy otrzymali placebo byli „lepsi” niż ci, którzy otrzymali szczepionkę.

Jednocześnie efekty uboczne były częste:

Troje na 4 dzieci miało zmęczenie i bóle głowy, około połowa miała dreszcze i bóle mięśni, około 1 na 4 do 5 miało gorączkę i bóle stawów. I tak dalej. Podsumowując, wszystkie w pełni zaszczepione dzieci w wieku od 12 do 15 lat uniknęły objawowego COVID, ale większość nie zachorowałaby na COVID nawet bez szczepionki. Tak więc korzyść jest niewielka, ale kosztem skutków ubocznych, które miały nasilenie łagodne do umiarkowanego i trwały kilka dni.

Doshi wskazał na dane z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) pokazujące, że 23% dzieci w wieku od 0 do 4 lat i 42% dzieci w wieku od 5 do 17 lat miało już COVID i ma silną naturalną odporność.

Kim Witczak , przedstawiciel konsumentów FDA, wyraził duże zaniepokojenie przedwczesnym zatwierdzeniem szczepionek przeciw COVID dla dzieci. Witczak powiedział, że dane pokazują, że dzieci nie są ani zagrożone, ani niebezpieczne, a rosnących dowodów na szkody wyrządzone przez szczepionki przeciw COVID nie należy ignorować.

za LifeSite News