– Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyjaśnił, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa. – Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa. W Polsce przybywa nowych mutacji – powiedział Kraska.

Przylatujący na warszawskie Lotnisko Chopina z państw nienależących do strefy Schengen, podczas kontroli paszportowej zostaną automatycznie skierowani na kwarantannę przez funkcjonariusza Straży Granicznej – powiedział  rzecznik portu Andrzej Klewiado.

Wiceminister podczas środowej konferencji prasowej powiedział, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od “bardziej klasycznego” koronawirusa i dlatego   zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych – stwierdził wiceminister zdrowia.

Minister Kraska poinformował, że dzieci do 12. roku przyjeżdżające spoza strefy Schengen nie będą podlegały kwarantannie i nie będą musiały robić testów. I dodał ,”osoby zaszczepione również nie będą podlegały kwarantannie”.
Wiceminister wyjaśnił, że na stronie MSZ jest informacja, że sytuacja epidemiczna i zasady przekraczania granicy mogą się zmienić w każdej chwili. – Musieliśmy podjąć drastyczne ruchy, które uchronią Polaków przed przedostawaniem się nowych mutacji – zaznaczył Kraska.