Liberalny rząd przyspiesza swój cel by wszystkie samochody osobowe i półciężarówki sprzedawane w Kanadzie były elektryczne. Minister transportu Omar Alghabra ogłosił we wtorek, że do 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i lekkie ciężarówki sprzedawane w kraju będą pojazdami o zerowej emisji. Do tej pory rząd wyznaczał ten cel do 2040 r.,

Alghabra powołał się na niedawny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej, który mówi, że do 2035 r. prawie cała sprzedaż nowych pojazdów będzie musiała być elektryczna, aby osiągnąć zerową emisję netto do połowy stulecia.

Liberalny rząd przeznaczył już co najmniej 300 milionów dolarów na program rabatowy, który oferuje konsumentom obniżki  przy zakupie pojazdów elektrycznych w nadziei, że na drogach pojawi się więcej pojazdów o zerowej emisji.

Eksperci ostrzegają jednak, że to nie wystarczy, aby osiągnąć pierwszy cel rządu  federalnego, jakim jest by samochody elektryczne stanowiły do 2025 roku 10 procent sprzedaży

Minister środowiska Jonathan Wilkinson powiedział, że aby osiągnąć te cele Ottawa będzie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie efektywności paliwowej i konsultować się z zainteresowanymi stronami w sprawie nowych środków regulacyjnych.