Domy opieki długoterminowej w Ontario wstrzymają ogólne wizyty, z powodu epidemii COVID-19, napędzanej wysoce zakaźnym wariantem Omicron.

Minister ds. opieki długoterminowej Rod Phillips powiedział, że zakaz wejdzie w życie w czwartek,

„Rozumiem, że wpływa to na wiele rodzin, ale musimy zachować czujność, szczególnie w stosunku do nowego wariantu Omicron” – powiedział Phillips we wtorek na konferencji prasowej

Od czwartku danego mieszkańca będzie mogło odwiedzać tylko dwóch wyznaczonych opiekunów Wszystkie inne ogólne wizyty zostają wstrzymane na czas nieokreślony, a mieszkańcy nie będą mogli wychodzić ze względów towarzyskich. Wyjścia z ważnych powodów, takich jak wizyty lekarskie, mogą się dobywać, a ludzie nadal mogą wchodzić do domów na wizyty paliatywne.

Philips powiedział, że w 41 domach opieki długoterminowe  93 mieszkańców i 161 pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

Omicron stał się dominującym wariantem w Ontario w ciągu miesiąca od wykrycia pierwszego przypadku.

Ontario zgłosiło we wtorek 8 825 nowych przypadków COVID-19 .

Prowincjonalny urzędnik ds. zdrowia, dr Kieran Moore, dokonuje przeglądu wytycznych dotyczących izolacji dla osób zakażonych COVID-19 po zmianach wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Moore miał zorganizować konferencję prasową na temat zmian w wytycznych dotyczących testowania i śledzenia kontaktów, ale została ona przełożona.

W poniedziałek amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia skrócili zalecany okres izolacji dla Amerykanów zarażonych koronawirusem z 10 do pięciu dni i skrócili czas potrzebny na kwarantannę w bliskich kontaktach.

Agencja poinformowała, że ​​jej wytyczne opierają się na dowodach, że osoby zarażone COVID-19 są najbardziej zakaźne w ciągu dwóch dni przed i trzy dni po wystąpieniu objawów.

Prowincja obniżyła już wymagania dotyczące izolacji dla pracowników opieki długoterminowej i szpitali, którzy mają kontakt z COVID-19, aby utrzymać kadry  podczas fali Omicron.