Spłonął polski zabytkowy kościół w Saskatchewanie

zdjęcia Lynn Swystun 

 

8 lipca w pożarze spłonął doszczętnie dawny polski kościół rzymskokatolicki położony  80 km na północny zachód od Saskatoon koło  Redberry Lake.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według Star Phoenix lokalna społeczność próbowała uratować kościół, jak w czwartek około 12:15 dostrzeżono dym, ale pożar szybko się rozprzestrzenił.

Tablica na miejscu pożaru identyfikowała dawny kościół jako kościół rzymskokatolicki pw. Trójcy Świętej dla Orolowa i okolicy. Kościół był użytkowany od 1909 do 1985 roku.

za rebel news

Rebel News oferuje nagrodę w wysokości 10 000 dolarów za informacje, które prowadzą do aresztowania przestępców palących kanadyjskie kościoły. Dowiedz się więcej na FindTheArsonist.com .


Lynn Swystun kosiła trawnik w swoim domu w pobliżu Redberry Lake, kiedy zobaczyła dym.„Nie odeszłam zbyt daleko od domu, wtedy zdałam sobie sprawę, że płonął nasz zabytkowy kościół” – powiedziała Swystun.  „To nie był używany kościół, ale był to dla nas ważny punkt odniesienia”.

Kościół służył polskiej społeczności od ponad 100 lat. RCMP przybyła w czwartek po południu.

Tablica informacyjna mówi, że kościół był używany od 1909 do 1985 roku. „Nie zostanie odbudowany” – mówiła Swystun. „To naprawdę bardzo smutne. W świetle wszystkiego, co dzieje się w kraju, jest to trochę podejrzane”.

Nie było żadnych bezpośrednich poszlak co do przyczyny czwartkowego pożaru w pobliżu Redberry Lake.

Kościół spłonął doszczętnie w około pół godziny.

Kościół, który znajduje się na terenie posiadłości jej teściowej,był naprawiany w ciągu ostatnich siedmiu lub ośmiu lat.

Często odwiedzali go turyści aby zobaczyć mały kawałek historii. – To było muzeum – powiedziała Lynn. „Drzwi były otwarte. Można było  popatrzeć.

 

Lider Partii Konserwatywnej Kanady odniósł się do zdarzenia na Twitterze

 

 

http://www.goniec24.com/goniec-zycie-polonijne/item/11608-polscy-pionierzy-kanadyjskiej-prerii