Rząd Ontario planuje dalsze znoszenie ograniczeń COVID-19 w dniu 16 lipca, co pozwoli na większe spotkania wewnątrz i na zewnątrz, potwierdziła CBC News.

Premier Doug Ford i jego gabinet zaaprobowali przejście prowincji do 3 etapu planu ponownego otwarcia w następny piątek, czyli przed zapowiadanym terminem.

Wiadomość została po raz pierwszy ogłoszona przez Toronto Sun.

Pozwali to na organizację spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu do 100 osób i do 25 osób wewnątrz.

Kryte obiekty sportowe i rekreacyjne, w tym sale gimnastyczne, będą mogły zostać ponownie otwarte przy pojemności 50% lub maksymalnie 1000 osób, w zależności od tego, która z tych liczb jest mniejsza.

Ponad 50% dorosłych mieszkańców Ontario przyjęła już 2 dawki szczepionki COVID-19, poinformowała prowincja. Jest to jeden z największych współczynników wyszczepiania na świecie.

Nabożeństwa i wydarzenia religijne, takie jak śluby i pogrzeby, mogą również odbywać się wewnątrz , o ile ludzie przestrzegają innych środków zdrowia publicznego.

Miejsca takie jak kina, muzea, akwaria, kasyna i sale do gry w bingo mogą działać w 50 procentach pojemności wewnątrz  i 75 procentach na zewnątrz.

Przejście do III etapu pozwala również, aby koncerty, teatry i obiekty sportowe działały przy 50 procentach pojemności, mieszcząc maksymalnie 1000 osób. Jeśli są na zewnątrz, mogą działać z 75% pojemnością, maksymalnie 5000 osób w przypadku imprez bez miejsc siedzących i 15 000 osób w przypadku imprez z wyznaczonymi miejscami siedzącymi.

Ontario pierwotnie miało przejść do III etapu 21 lipca, ale prowincja przekroczyła już zakładany cel szczepień – 78 procent dorosłych zostało zaszczepionych jedną dawką, a 49 procent jest w pełni zaszczepionych.