Rząd Ontario twierdzi, że chce zwiększyć zdolność operacyjną systemu szpitalnego prowincji do 115 procent poziomu sprzed COVID-19, aby rozwiązać zaległości w operacjach i procedurach opóźnionych przez pandemię.

Na środowym briefingu medialnym urzędnicy powiedzieli, że prowincja przeznaczy 324 miliony dolarów między innymi na pomoc szpitalom w przeprowadzaniu do 67 000 więcej operacji i oferowaniu 135 000 godzin więcej na diagnostykę obrazową, niż byłoby to możliwe do tej pory

Stanowi to około 10 procentowy wzrost zdolności do operacji o największej liczbie operacji w prowincji, w tym zabiegów ortopedycznych i okulistycznych.

Część wysiłku obejmuje również więcej operacji wieczorami i w weekendy, powiedzieli urzędnicy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dwukrotnie podczas pandemii naczelny lekarz  Ontario nakazał szpitalom zaprzestanie opieki nienagłej, aby zrobić miejsce dla pacjentów z COVID-19. W szczycie trzeciej fali 900 osób z COVID-19 zostało przyjętych na intensywną terapię, co stanowi prawie połowę całej pojemności OIOM w Ontario.

Mimo to około 99,3 procent wszystkich nagłych i pilnych operacji i procedur zostało ukończonych w prowincji między 1 marca 2020 a 1 marca 2021.

Oczekuje się, że do jesieni zdolność przeprowadzania procedur niepilnych i nienagłych osiągnie około 100 procent poziomu sprzed pandemii. Następnie prowincja będzie dążyć do dalszego zwiększania wydajności w kolejnych miesiącach, ostatecznie osiągając od 110 do 115 procent do wiosny 2022 r.

Niektórzy eksperci kwestionują, czy wystarczy kadr.

Prowincja wprowadza również różne formy wsparcia dla pracowników, a także opracowuje nowe programy szkoleniowe, aby zwiększyć rekrutację pielęgniarek i chirurgów.

W szczególności Elliott zauważył, że niektórzy studenci pielęgniarstwa, którzy potrzebują godzin praktyki, aby uzyskać kwalifikacje, mogą pomóc niektórym bardziej doświadczonym pielęgniarkom, które  potrzebują wytchnienia

Co ciekawe pandemia nie spowodowała znacznego wydłużenia czasu oczekiwania na zabiegi chirurgiczne i diagnostyczne, ponieważ popyt na nie również spadł. Mniej osób odwiedzało swoich lekarzy rodzinnych lub szukało pomocy na oddziałach ratunkowych.

Urzędnicy spodziewają się, że ujawnienie się prawdziwej liczby zaległych procedur zajmie kilka miesięcy, ponieważ ludzie coraz częściej zaczynają ponownie odwiedzać swoich lekarzy lub szukać opieki nad dolegliwościami, co odkładali podczas pandemii.

Podczas gdy dyrektor generalny Ontario Health Matthew Anderson powiedział, że prowincja przygotowała się na niewielkie wzrosty liczby infekcji, nie jest jasne, w jaki sposób priorytety w systemie opieki zdrowotnej mogłyby się zmienić, gdyby w prowincji pojawiła się czwarta fala wirusa.