Dane osobowe ponad trzech tysięcy dzieci z przedszkoli w regionie Durham zostały skradzione podczas cyberataku na początku tego roku.

Dane z około 80 żłobków, które obejmowały również szczegółowe rejestry szczepień około 200 dzieci, zostały niedawno odkryte na stronie internetowej powiązanej z ukraińską grupą, która prawdopodobnie brała udział w atakach ransomware,

„To, że każdy może to zobaczyć, jest trochę irytujące”, powiedział Chris Perera po tym, jak dowiedział się, że wśród zabranych plików znajdowały się dane dotyczące szczepień jego dwuletniego dziecka.

Dane osobowe około 3200 dzieci i ich rodzin zostały utracone podczas przesyłania danych na temat stanu szczepień dzieci do regionalnego wydziału zdrowia.

Kradzież danych wydaje się być związana z systemem przesyłania plików Accellion, uważa Brett Callow, analityk zagrożeń z Emsisoft, który rozmawiał z CTV News Toronto. „Te dane w jakiś sposób znalazły się w rękach grupy zwanej CLOP” – powiedział.

Ukraińska policja  w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, uważa iż CLOP stoi za atakami z Korei Południowej na Stany Zjednoczone, wskazując na ataki w 2021 r.

Region Durham powiedział, że podjął „natychmiastowe kroki”, aby poprawić bezpieczeństwo danych.

„Przestaliśmy korzystać z oprogramowania firm trzecich”, zapewnia region.