Burmistrzowie największych ontaryjskich miast chcą, by rząd prowincji wprowadził system paszportów szczepionkowych. Liderzy miast o łącznej populacji stanowiącej prawie 70 proc. ludności Ontario twierdzą, że takie rozwiązanie pomogłoby przedsiębiorcom i ułatwiłoby organizowanie imprez masowych, a także stanowiłoby zachętę do szczepień. Zdaniem burmistrzów paszporty szczepionkowe to sposób na powstrzymanie czwartej fali COVID-19.

Jak dotąd premier Doug Ford odmawiał wprowadzenia paszportów szczepionkowych w Ontario, twierdząc, że nie chce dzielić społeczeństwa.

Rząd federalny z kolei ogłosił, że wprowadzi certyfikaty szczepień na użytek podróży międzynarodowych. Ottawa zostawiła prowincjom wolną rękę, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną w sprawie paszportów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W piątek w Ontario odnotowano 510 nowych przypadków COVID-19, ponad 80 proc. dotyczyło osób niezaszczepionych lub zaszczepionych jedną dawką dwudawkowej szczepionki. Zmarło czterech chorych. 111 osób przebywało na oddziałach intensywnej terapii.