W tym roku po raz pierwszy 30 września będzie obchodzone nowe święto – Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania. Co warto o nim wiedzieć?

Ma to być dzień podnoszenia świadomości narodowej i refleksji nad tragediami ludności rdzennej, których rdzenni mieszkańcy Kanady doznali poprzez system szkół rezydenckich.

Święto zostało wprowadzone w czerwcu na mocy ustawy C-5. Ustanowienie takiego dnia pamięci znalazło się wcześniej wśród 94 rekomendacji komisji ds. prawdy i pojednania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

30 września od 2013 roku jest obchodzony w całym kraju jako Orange Shirt Day za sprawą Phyllis (Jack) Webstad, która przeszła przez szkoły rezydenckie. Kanadyjczycy noszą tego dnia pomarańczowe podkoszulki dla upamiętnienia dzieci wywodzących się z ludności rdzennej, które były zabierane z domów w celu przeniesienia ich do szkół z internatem. Wybrano koniec września, jako że mniej więcej w tym czasie dzieci były przewożone do szkół.

Pomarańczowy kolor też jest znaczący. Taką koszulkę nosiła Webstand pierwszego dnia szkoły i tę koszulkę jej zabrano.

30 września będzie teraz świętem statutowym, co oznacza dzień wolny od pracy (płatny) dla osób wykonujących zawody regulowane federalnie. Biura federalne i banki będą tego dnia zamknięte.