Główny urzędnik ds. wyborów, Stéphane Perrault, zapewnia, że wrześniowe wybory federalne można przeprowadzić bezpiecznie. Elections Canada opublikowało w minionym tygodniu zestaw wytycznych, jak powinno być przeprowadzone głosowanie.

Wyborcy będą musieli nosić maseczki, jeśli zasłanianie ust i nosa jest wymagane w ich prowincji lub w ich regionie. W przypadku gdy noszenie masek nie jest wymagane, osoby przychodzące do lokali wyborczych mimo wszystko będą zachęcane do zasłaniania ust i nosa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przy wejściach zostaną ustawione stanowiska do dezynfekcji. W lokalach pojawią się też oznaczenia ułatwiające utrzymanie zalecanego dystansu społecznego.

Aby ograniczyć częstotliwość kontaktów między głosującymi i urzędnikami, w lokalu wyborczym przy jednym stanowisku/stoliku ma być tylko jeden urzędnik oddzielony od wyborcy przegrodą z pleksiglasu. Pracownicy lokali wyborczych otrzymają maseczki i przyłbice.

Na miejscu będą dostępne jednorazowe ołówki. Wyborcy mogą przynieść swoje własne narzędzie do pisania.

Pracownicy lokali wyborczych mają regularnie dezynfekować wnętrze – w tym stanowiska do głosowania, klamki i inne powierzchnie ogólnego użytku. Mają też dbać o bezpieczną utylizację masek i rękawiczek.

Kandydaci i ich reprezentanci, a także inne osoby uprawnione do przebywania w lokalach wyborczych, będą musieli nosić maski i przestrzegać zasad utrzymywania dystansu społecznego.

Perrault zauważył, że w czasie pandemii wybory przeprowadzano w wielu miejscach na całym świecie i nie stwierdzono ognisk CVOID-19 związanych z lokalami wyborczymi.

Nowością przed wrześniowymi wyborami będzie możliwość składania przez internet wniosku o umożliwienie głosowania korespondencyjnego. Do tej pory taką możliwość mieli tylko Kanadyjczycy mieszkający za granicą oraz ci przebywający poza swoim okręgiem wyborczym. Osoby “miejscowe” musiały składać wniosek w lokalnym biurze Elections Canada.

Wybory odbędą się 20 września, wcześniej będzie można jeszcze głosować 10 września.