Lider Liberałów Justin Trudeau ogłosił w czwartek plan zwiększenia wysokości gwarantowanego dochodu (GIS) o 500 dolarów rocznie co  według jego partii przyniosłoby korzyści ponad dwóm milionom osób w wieku powyżej 65 lat.

Przemawiając do dziennikarzy w Quebec City, Trudeau powiedział, że ponownie wybrany rząd liberalny podniesie GIS, ponieważ „seniorzy zasługują na bezpieczną i wygodną emeryturę po latach pracy”, a obecne świadczenia po prostu nie są wystarczające.

Samotni seniorzy, którzy kwalifikują się do GIS, otrzymaliby 500 dol. więcej rocznie, podczas gdy pary dostałyby 750 dol.. Samotny, owdowiały lub rozwiedziony senior musi mieć roczny dochód w wysokości 18 984 dolarów lub mniej, aby kwalifikować się do GIS – programu pomocowego dla ludzi z niewielkimi oszczędnościami emerytalnymi.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Kanadyjczycy muszą mieć pewność, że  ich starzejący się rodzice będą odpowiednio zabezpieczeni powiedział Trudeau.

Trudeau wskazał, że w ciągu ostatnich sześciu lat jego rządów wskaźnik ubóstwa seniorów spadł o 20 procent, częściowo z powodu podwyżek GIS i jednorazowych płatności dla seniorów, aby pomóc im poradzić sobie z pandemią

W ostatnim budżecie federalnym rząd liberalny przeznaczył również począwszy od przyszłego roku więcej pieniędzy na zwiększenie o 10 procent wypłat  dla seniorów w wieku 75 lat i starszych, . Ta podwyżka zwiększy płatności o 766 dol. rocznie, czyli około 64 dol miesięcznie.

Wzrost OAS z ograniczeniami wiekowymi został skrytykowany przez lidera Bloku Québéco, Yves-François Blanchet, który powiedział, że wszyscy seniorzy – nie tylko ci powyżej 75. roku życia – powinni dostać wsparcie.

Konserwatywny Lider Erin O’Toole obiecał również więcej świadczeń dla seniorów. Konserwatyści zobowiązali się stworzyć „zasiłek opiekuńczy dla seniorów”, który płaciłby 200 dolarów miesięcznie każdemu Kanadyjczykowi, który mieszka z rodzicem powyżej 70 roku życia lub się nim opiekuje.