Litwa poinformowała w środę, że  że litewskie ministerstwo zdrowia przekaże Tajwanowi 235 900 dawek szczepionek, pomagając  w walce z pandemią COVID-19.

„Globalna solidarność w sprawie szczepionek ma kluczowe znaczenie w walce z pandemią COVID-19” – powiedziała premier Litwy Ingrida Simonyte.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wyraziła swoją wdzięczność za pośrednictwem Twittera i podziękowała premierowi Litwy za „ciągłe wsparcie”.

Litwa jest pierwszym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które udzieliło pomocy Tajwanowi, który w czerwcu zmagał się z silnym wzrostem COVID-19 – Słowacja, Czechy i Polska również pospieszyły z dodatkową pomocą.

Wcześniej w kwietniu 2020 r., Tajwan przekazał Litwie 100 000 masek ochronnych klasy medycznej

Litwa ożywiła ostatnio relacje z Tajwanem, który Chiny uważają za zbuntowaną prowincję.

Litwa sprowokowała w marcu ostrą reakcję Pekin, zapowiadając, że w tym roku otworzy przedstawicielstwo handlowe na wyspie. Później, w lipcu, zgodziła się zezwolić Tajwanowi na otwarcie przedstawicielstwa w Wilnie pod własną nazwą , a nie akceptowaną przez Chiny „chińskie Tajpej”.

Na początku tego roku Litwa przekazała 200 000 dawek szczepionki Vaxzevria Ukrainie, Mołdawii, Gruzji i Armenii, czytamy w oświadczeniu.