• Światowa Organizacja Zdrowia nadaje wirusowi oficjalną nazwę: COVID-19

  • Drugi kanadyjski samolot przewożący ewakuowanych z Chin ląduje w Trenton, Ont.

  • WHO: Liczba ofiar śmiertelnych w Chinach kontynentalnych wzrasta do 1017, gdy liczba przypadków osiąga 42 708.

  • Prezydent Xi Jinping odwiedza szpital; padają pytania jak dalej postępować z epidemią.

  • Główna lekarz Kanady twierdzi, że ryzyko w Kanadzie jest niskie , nie ma  planów zaostrzenia zasad postępowania.

Drugi kanadyjski samolot przewożący ewakuowanych z regionu Hubei w Chinach, wylądował we wtorek rano w Canadian Forces Base Trenton w południowym Ontario.

Minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne stwierdził we wtorek w komunikacie, że samolot przywiózł  130 Kanadyjczyków i 58 towarzyszących członków rodzin.

Wszyscy pasażerowie na pokładzie samolotu zostali poddani kontroli bezpieczeństwa i nie wykazali żadnych objawów nowego koronawirusa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zostaną poddani kwarantannie w CFB Trenton wraz z 213 Kanadyjczykami i członkami rodziny, którzy przybyli z Wuhan w zeszłym tygodniu.

Załoga  została zbadana, a główna kanadyjska oficer zdrowia publicznego, dr Theresa Tam, zdecydowała, że ​​wszystkich można bezpiecznie zwolnić z kwarantanny, ponieważ nie spędzili wiele czasu w centrum ogniska zakaźnego i przestrzegali odpowiedniej profilaktyki podczas lotu.

Chociaż po dłuższej przerwie Księżycowego Nowego Roku  w Chinach ponownie otwierało się więcej biur i sklepów, wydaje się, że wiele osób zostaje w domu. Organy zdrowia publicznego ściśle monitorują, czy powrót pracowników do miast i wznowienie działalności nie pogorszy rozprzestrzeniania się wirusa.

Starając się podnieść morale, prezydent Xi  odwiedził   ośrodek zdrowia w Pekinie i wyrażając wiarę w pokonanie  choroby.

Epidemia wirusa stała się najnowszym wyzwaniem politycznym dla Xi, który pomimo zdobycia większej władzy politycznej dla siebie niż jakikolwiek chiński przywódca od czasów Mao Zedonga, walczy z kryzysami na wielu frontach, w tym gwałtownie spowalniającą gospodarkę krajową i   naciskami USA.