Minister zdrowia Quebecu Christian Dubé wezwał organy zajmujące się regulacją zawodów związanych ze służbą zdrowia, by zawieszały licencję zawodową osobom niezaszczepionym. Quebec nakazał już zawieszanie w obowiązkach bez prawa do wynagrodzenia niezaszczepionych pracowników służby zdrowia. Zacznie to obowiązywać 12 listopada.

Prowincyjny college lekarski ogłosił w minionym tygodniu obwieścił, że będzie zawieszał prawo do wykonywania zawodu, jeśli ktoś z jego członków się nie zaszczepi. Inicjatywa została pochwalona przez ministra Dubé.

Minister podczas konferencji prasowej w czwartek ogłosił też, że nie będzie żadnych zwolnień ze szczepienia dla pracowników służby zdrowia ze względów religijnych. Rząd federalny dopuścił taki wyjątek w przypadku pracowników sektora publicznego.

Dubé powiedział, że „to jest kwestia zdrowia, a nie religii. Nie rozumiem stanowiska rządu federalnego, ale to jego wybór. U nas nie będzie wyjątkowego traktowania”.

Ministerstwo podsumowało, że 27 051 pracowników służby zdrowia nie jest odpowiednio zaszczepionych przeciwko COVID-19, a 15 607 brakuje jednej dawki szczepionki. Połowa osób zaszczepionych jedną dawką ma bezpośredni kontakt z pacjentami.

Minister Dubé poinformował, że zatrudniono ponad 1000 pielęgniarek, a z 2000 potencjalnych kandydatek prowadzone są jeszcze rozmowy. Aby uzupełnić braki rząd Quebecu stawia sobie za cel zatrudnienie 4000 pielęgniarek.