Siedmiu przywódców ulicznych gangów w Nowej Zelandii połączyło siły na rzecz promocji szczepień przeciw Covid-19. Kampania jest inicjatywą maoryskiego ministra – poinformował w środę The Guardian.

„Dostałem kilka strzałów w tym dwa przeciwko Covid” (I have taken a few shots in my life)– mówi w czterominutowym nagraniu Denis O’Reilly i pyta odbiorców filmiku: „Zrobisz to samo?”.

Materiał zachęcający do przyjęcia szczepień powstał na zamówienie ministra ds. rozwoju Maorysów, Williego Jacksona, który osobiście rozmawiał z gangsterami. Ostateczną formę nadał nagraniu syn ministra, Hikurangi.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Nie chcę nikomu nakazywać zaszczepienia. Chcę, żeby wszyscy podjęli świadomą decyzję” – wyjaśnia Stephen Daley z bandy Head Hunters, a Paula Ormsby z Mongrel Mob Waikato Kingdom zachęca maoryską społeczność do szukania opinii rdzennych lekarzy, jeśli czują się niedoinformowani w sprawie dostępnych preparatów chroniących przed zakażeniem SARS-Cov-2.

Kryminolog dr Jarrod Gilbert nazwał „odwagą” decyzję ministra Jacksona, którego wizerunek będzie publicznie kojarzony ze współpracą ze środowiskiem przestępczym, ale zaznaczył, że akcja jest „przykładem tego, co musi się wydarzyć, gdy chce się dotrzeć do trudno dostępnych grup społecznych”.

 

(PAP)