Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie Sądu Apelacyjnego, który 29 października uwzględnił odwołanie stołecznego ratusza ws rejestracji wydarzenia cyklicznego “Marsz Niepodległości”.

Wojewoda złożył zażalenie na decyzję sądu ws. Marszu Niepodległości
Prokurator Generalny wniósł do SN skargę nadzwyczajną, w której zawnioskował o uchylenie decyzji sądu zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Jednocześnie PG wnioskuje o wstrzymanie tej decyzji sądu – przekazała w piątek Prokuratura Krajowa.

To oznaczałoby, że marsz środowisk narodowych mógłby się odbyć 11 listopada jako zgromadzenie cykliczne.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jak wskazano w komunikacie prokuratury, w skardze nadzwyczajnej zaznaczono, iż przyjęcie przez sądy nieprawidłowej wykładni przepisów “doprowadziło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji RP”.

“Z uwagi na grożącą nieodwracalną szkodę przejawiającą się w uniemożliwieniu organizacji patriotycznego wydarzenia o bogatej tradycji, w ważną narodową rocznicę, Prokurator Generalny wniósł także o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji z 29 października 2021 r.” – przekazała ponadto PK.

Decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia “Marsz Niepodległości” Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę, uwzględniwszy tym samym odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie. Wojewoda i organizator Marszu Niepodległości złożyli zażalenia na decyzję tego sądu.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w poniedziałek poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego “Marsz Niepodległości”. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz. W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył tę decyzję do sądu.