Sprowadzenie kontenera z Chin będzie kosztować właścicielkę małej firmy z Burnaby, Xiao Jing He, co najmniej 30 000 dolarów. Kontener Xiao został wybrany przez CBSA do wyrywkowej inspekcji. Problem w tym, że cała procedura się przedłuży, a za opóźnienie zapłaci Xiao.

Kobieta przymierzała się do otwarcia nowego biznesu w zakresie zarządzania w budownictwie. Jej kontenerem miało przyjechać zaopatrzenie z Chin. To pierwszy kontener zamawiany kiedykolwiek przez Xiao.

Gdy kontener dotarł do terminala w Delta Port, B.C., 23 października, służby graniczne wytypowały go do kontroli. Procedura wymaga w takim przypadku przewiezienia go do specjalnego zakładu sprawdzającego kontenery. W żadnym takim specjalistycznym magazynie w Lower Mainland nie ma jednak miejsca. Najbliższy wolny termin to 6 grudnia. Do tego czasu kontener czeka w terminalu, a takie przechowywanie kosztuje. Swoje opłaty nalicza zarówno port, jak i firma transportowa Mediterranean Shipping Company (MSC). Opłaty te do 6 grudnia przekroczą 30 000 dolarów. Na tę chwilę nie wiadomo, jak wysoki będzie rachunek. Port i MSC zaczynają naliczanie opłat po kilku dniach, najpierw 149,20 dol. dziennie, a potem kwoty rosną. Do tego dodatkowe opłaty są naliczane przez MSC, jeśli pusty kontener zostanie zwrócony po określonym czasie. Opłata za opóźnienie wynosi 5000 dol. Xioa będzie obciążona opłatami za przewóz kontenera na inspekcję, a potem za rozładunek i ponowne załadowanie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

CBSA że swojej strony zapewnia, że po tym, jak dostanie kontener, wykona wszystko w 1-2 dni. Rzecznik agencji tłumaczy, że mimo opóźnień wymagana pozostają. Koszty nakładane na importerów przez sektor transportu nie zależą od CBSA.

Retail Council of Canada tłumaczy, że system dostaw jest skomplikowany, ale w tym przypadku źródłem problemów są opóźnienia powstałe w czasie pandemii. Na początku fabryki i dostawy stanęły, a potem wszystko ruszyło ze zdwojoną siłą. Zaczęło brakować kontenerów, pojawiły się opóźnienia. Koszty wzrosły, nawet o 400 proc.

Xiao coraz częściej wątpi, że uda jej się w ogóle rozkręcić biznes. Po tej akcji zostaną jej długi na wiele lat.