Alberta złagodzi ograniczenia COVID-19 w przyszłym tygodniu, aby więcej osób mogło zebrać się razem na Boże Narodzenie, zapowiedział premier Jason Kenney.
Kenney szczegółowo opisał swoje własne plany świąteczne, które, jak stwierdził, nie byłyby zgodne z wytycznymi, gdyby pozostały obecne ograniczenia dotyczące czwartej fali.

Kenney nie wyszczególnił zmian, ale powiedział, że będzie to „skromne, zdroworozsądkowe rozluźnienie”.

Prowincja miała w środę 70 pacjentów z COVID-19 na OIOM-ie, w porównaniu z 266 w dniu 28 września.

Premier dodał, że chce, aby całkowita liczba przyjęć na OIOM spadła poniżej 173. Według danych z prowincji w poniedziałek na OIT przebywało 183 pacjentów . „Ta liczba jest ważna, ponieważ pozwala nam osiągnąć 100 procent możliwości chirurgicznych. Nie musimy już rezerwować łóżek dla pacjentów z COVID”, powiedział.

Premier pochwalił obywateli za przestrzeganie zasad, które pomogły złagodzić czwartą falę infekcji, i powiedział, że oczekuje „dobrowolnego podporządkowania się” ze strony Alberta w nowym planie.

„Nie jesteśmy państwem policyjnym. W przeciwieństwie do Australii i innych miejsc nie zamierzamy umieszczać policjanta na każdym rogu, żeby sprawdzał dokumenty” – powiedział.